Finite difference solution of magnetostatic problem
Manyetostatik problemin sonlu farklar yöntemiyle çözümü
- Tez No: 68582
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
oz MANYETOSTATIK PROBLEMİN SONLU-FARKLAR YÖNTEMİYLE ÇÖZÜMÜ DOĞAN, Filiz Yüksek Lisans Tezi, Mühendislik Bilimleri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yusuf AYDIN Ortak Tez Yöneticisi : Asst. Prof. Dr. Ahmet ERASLAN Temmuz 1997, 66 Sayfa Bu tez, iki-boyutlu doğrusal olmayan eliptik tipteki manyetostatik problemin, manyetik durum bir alternatör'ün kesitinde düşünülerek, sonlu-farklar yöntemiyle bir çözümünü vermektedir. Elektrik makinelerinde ve transformatörlerde, elektromanyetik potansiyel dağılımı çok önemlidir. Elektromanyetik problemler, farklı fiziksel özellikteki ortamları ve iki farklı ortam arasındaki geçiş yüzeylerindeki alanların nicelik ilişkilerinine ait bilgiyi gerektirirler. Literatürde, bu çeşit problemler genellikle sonlu-elemanlar yöntemi İle çözülmektedir. Bu tezde kullanılan yöntem, sonlü-farkların birleştirilmesi tekniğine dayanmaktadır. Bu çalışmada çeşitli varsayımlar yapılarak, manyetostatik problemin çözümünde, sonlu-elemanlar ve sonlu-farklar yöntemleriyle, birbirine çok yakın sonuçlar elde edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FINITE-DIFFERENCE SOLUTION OF MAGNETOSTATIC PROBLEM DO?AN, Filiz M.S., Department of Engineering Sciences Supervisor : Prof. Dr. Yusuf AYDIN Co-Supervisor : Asst. Prof.Dr. Ahmet ERASLAN July 1997, 66 pages This thesis gives a finite-difference solution of the two-dimensional non-linear elliptic type magnetostatic problem, describing the magnetic state in the cross-section of an alternator. It is very important to determine the electromagnetic potential distribution in transformers and electrical machines. Electromagnetic problems often involve media with different physical properties and require the knowledge of the relations of the field quantities at an interface between two media. In the literature, this type of problems usually have been solved by using finite-element method. The method used in this thesis is based on the combination of finite-difference techniques. By making several assumptions, almost nearly the same results were obtained by finite-eleirient and finite-difference method in the solution of the magnetostatic problem. m