Derim sonrası salisilik asit uygulamalarının vişnede kalite korunumuna etkisi
Effect of some postharvest salicylic acid treatments on keeping quality in sour cherry
  1. Tez No: 685878
  2. Yazar: BONAVENTURE UFITINEMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN TUNA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, derim sonrası farklı konsantrasyonlarda salisilik asit (0, 1 ve 2 mM) uygulamalarının 'Kütahya' vişne çeşidinin soğukta depolama ve raf ömrü süresince bazı kalite parametreleri korunumuna etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla vişne meyveleri ticari derim zamanında derilip oda sıcaklığında 10 dakika süresince yapılan salisilik asit uygulamalarından sonra 0 ± 1°C sıcaklık ve %85-90 oransal nem koşullarında 42 gün süreyle depolanmıştır. Birer haftalık aralıklarla meyvelerin kalite parametrelerinde oluşan değişimler incelenmiştir. Her analiz tarihinde alınarak 1 ve 4 gün sürelerinde 20 ± 1°C sıcaklıkta tutulan meyvelerde solunum hızı, meyve ağırlık kayıpları, tüketilmeyecek meyve oranı, meyve rengi (L*, C* ve açı), meyve eti sertliği (MES), suda çözünür kuru madde (SÇKM) ve titre edilebilir asitlik (TEA) kapsamı, duyusal değerlendirme, toplam fenolik madde ve toplam antosiyanin içeriği ile antioksidan aktivitesi gibi bazı parametrelerde oluşan değişimler incelenmiştir. Depolama ve raf ömrü süreçlerinde 1 mM SA uygulaması, solunum hızını ve meyve bozulma oranını azaltmış, SÇKM değerlerindeki artışı geciktirmiştir. Depolama süresinin ilerlemesine bağlı olarak, TEA ve meyve kabuk ve sap rengi (L*,C* ve açı) azalmıştır. 1 mM SA uygulaması, meyve kabuk rengi değerlerinde düşüşü geciktirmiştir. Meyve sap rengi değerleri ise 1 mM SA uygulanan meyvelerde en düşük bulunmuştur. Bununla birlikte 1 ve 2 mM SA uygulamaları, meyvelerdeki toplam fenolik bileşik ve toplam antosiyanin kapsamı ile antioksidan aktivitesini artırmada önemli ölçüde etkili olmuştur. Sonuç olarak derim sonrası dönemde SA uygulamaları özellikle 1 mMSA, soğuk depolarında 28 gün, oda sıcaklığında 4 gün depolanan vişne meyvelerinin kalitesinin korunmasına yardımcı olmuş, böylelikle derim sonrası 1 mMSA uygulamasının derim sonrası dönemde vişne meyvelerinin kalitesini koruyarak raf ömrü uzatılmasına umut verici bir derim sonrası uygulama olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect of postharvest application of different concentrations of salicylic acid (0, 1 and 2 mM) on keeping the quality parameters of sour cherry 'Kütahya' variety during cold storage and shelf life period. For this purpose, the sour fruit were harvested at the commercial harvest time and treated with or without salicylic acid (SA) for 10 minutes at room temperature and then stored at 0 ± 1°C temperature and 85-90% relative humidity conditions for a period of 42 days. The changes in respiration rate, fruit weight loss, non-consumable fruit rate, number of rotten, pitting and healthy fruit, fruit skin and stem color, fruit firmness, soluble solids content (SÇKM), titratable acidity (TEA), fruit taste, fruit freshness and acceptability, total phenolic contents, total anthocyanin contents and antioxidant activity were investigated at weekly intervals in the fruit taken at each analysis date and kept at 20 ± 1°C temperature for the period of 1 and 4 days. The postharvest application of 1 mM SA reduced the respiration rate and fruit spoilage and significantly delayed the increase in total soluble solids content (SÇKM) values during the storage and shelf life studies. The titratable acidity (TEA) and fruit skin and stem color (L *, C * and ho) decreased with respect to an increased in storage period. The Application of 1 mM SA delayed the decrease in fruit skin color values. However, the lowest fruit stem color values were recorded in the fruit treated with 1 mM SA. The applications of 1 and 2 mM SA were significantly effective in increasing the total phenolic contents, total anthocyanin content and antioxidant activity in the fruits. SA applications, especially 1 mM SA, helped to keep the quality of the sour cherry fruit stored for the period of 28 days in the cold room and 4 days at room temperature, therefore, postharvest 1 mM SA application is suggested to be a promising postharvest treatment for extending the shelf life of sour cherry fruit and maintaining their quality during the postharvest period.