TRIZ, QFD, and FMEA application in a new product development
Yeni ürün geliştirmede TRIZ, QFD, ve FMEA uygulaması
- Tez No: 685909
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT OTURAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile ihtiyaçlar artmaktadır. Sürekli değişen ve gelişen ihtiyaçları karşılamak, rekabet avantajı kazanmak, pazar payını artırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak için bu değişime ayak uydurmanın önemi bilinmektedir. Bu çalışmada, bir tekstil firmasında yeni ürün geliştirme sürecinin ilk aşamasından başlayarak, QFD, TRIZ ve FMEA entegrasyonu ile yeni bir çerçevede etkin bir inovasyon sürecini yönetmeyi amaçlamaktadır. İnovasyon sürecinin etkin yönetilmesine katkı sağlayan en önemli noktalardan biri müşteri ihtiyaçlarının / taleplerinin doğru analiz edilmesidir. Bu çalışma ile belirli bir ürün için müşteri ihtiyaçları belirlenmiş ve inovasyon süreci tasarım aşamasından son ürüne kadar takip edilmiş ve erken tespit sağlanarak oluşabilecek riskler minimize edilmektedir. Böylelikle, etkin inovasyon süreç yönetimi ile rekabet avantajı elde edilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışma ile, en yüksek risk puanına sahip riskin önceliklendirilmesi ve belirlenen tüm riskler için aksiyon planlarının oluşturulması ile başlayarak çalışma sonucunda belirlenen risklerin çözülmesi ve böylelikle başarılı bir inovasyon yönetimi sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the needs are increasing with the developing technology. The importance of keeping up with this change is known to meet constantly changing and developing needs, gain competitive advantage, increase market share and ensure its sustainability. This study, starting from the first stage of the new product development process in a textile company, intends to manage an effective innovation process in a new framework with the integration of QFD, TRIZ, and FMEA. One of the most important points contributing to the effective management of the innovation process is the analysis of customers' needs / demands accurately. With this study, customer needs are determined and the innovation process is followed from the design stage to the final, and the risks that may occur are minimized by providing early detection for a particular product. Thus, competitive advantage is achieved through effective innovation process management. It is aimed to solve the risks determined as a result of the study, starting with the prioritization of the risk with the highest risk score and the creation of action plans for all the identified risks, and thus to achieve prosperous innovation management.