Güven ilkesinin Türk Borçlar Kanunu'ndaki temsil ilişkisine yansımaları
Reflections of principle of trust on representation relation in the Turkish Code of Obligations
- Tez No: 686119
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR ARPACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez çalışmamızda, güven ilkesinin Türk Borçlar Kanunundaki temsil ilişkisine yansımaları incelenmiştir. İyiniyetli üçüncü kişilerin güvenini koruyan bu hükümler hukuki sonuçları bakımından birçok tartışmayı da beraberinde getirmiştir. Bu nedenle, teori ve uygulama bakımından sınırları belirli çözümlerin ortaya konması gerekmiştir. Bu kapsamda, tez çalışmamızın birinci bölümünde, güven ilkesi kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde, temsil kavramı genel hatlarıyla ele alınmış olup güven ilkesinin temsil ilişkisine dair yansımalarını içeren TBK hükümleri ve bu hükümlerin hukuki sonuçlarına ilişkin tartışmalar ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise,“Hukuki Görünüşe Dayalı Temsil Yetkisi Teorisi”ve bu teorinin hukuki dayanağı üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the reflections of principle of trust on representation relation in the Turkish Code of Obligations are studied. These regulations that protect the trust of people with good faith, brought several debates along due to their legal results. Therefore, theoretically and practically bounded specific analyses had to be addressed. In this context, in the first part of our thesis, the principle of trust is examined. In the second part, after broadly discussing the concept of representation, detailed investigation of the Turkish Code of Obligations that include reflections of principle of trust on representation relation and debates regarding these regulations' legal results are conducted. Lastly, in the third part,“Theory of Power of Attorney Based on Legal Appearance”and the legal foundations of this theory are studied.