Ankara ili Geometridae familyasına ait türlerin moleküler filogenetik analizi
Molecular phylogeny of Geometrid species in Ankara
  1. Tez No: 686157
  2. Yazar: SÜMEYYE BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURPER GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında tarım ve orman alanlarında önemli zararlar meydana getiren Lepidoptera takımına bağlı Geometridae türleri üzerinde araştırma yapılmıştır. Ankara ilinin Akyurt, Polatlı ve Kalecik ilçelerinden toplanan örnekler DNA barkodlama yöntemi kullanılarak teşhis edilmiştir. Elde edilen DNA dizileri NCBI BLAST ve BOLD sistemlerinde standart nükleotid analizi yapılarak veri tabanındaki türlere ait dizilerle kıyaslanmıştır. Tespiti yapılan 48 örnekten 4 alt familyaya (Larentiinae, Ennominae, Sterrhinae ve Geometriane) ait toplam 36 farklı tür bulunmuştur. Bu 36 türden 13'ü Ankara ili için yeni kayıttır. Veri setindeki diziler, Mega X programındaki Clustal W seçeneği kullanılarak hizalanmıştır. Mesafe analizi kullanılarak türler arasındaki filogenetik ilişkiler tahmin edilmeye çalışılmıştır. Filogenetik analizlerde, komşu birleştirme (Neighbor-Joining) yöntemi ile 1000 tekrarlı (bootstrap) analiz edilmiştir. Aynı zamanda Maksimum bileşik olasılık (Maximum Composite Likelihood) modelinden de yararlanılmıştır. Tespit edilen türler, yayılışları, konukçuları, DNA dizileri ve filogenetik analizleri hem sistematik çalışmalar hem de tarımsal mücadele bakımından daha sonra yapılacak çalışmalar için önemli bir referans kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Geometridae species belonging to Lepidoptera order, which cause significant damage in agriculture and forest areas were investigated. Samples collected from Akyurt, Polatlı and Kalecik districts of Ankara province were identified using DNA barcoding. The obtained DNA sequences were compared with the sequences of the species in the database by performing standard nucleotide analysis from NCBI, BLAST and BOLD sites. In total, 36 different species belonging to 4 subfamilies (Larentiinae, Ennominae, Sterrhinae and Geometriane) were identified among 48 samples. Of these 36 species, 13 are new records for Ankara province. Sequences in the dataset were aligned using the Clustal W algorithm of the Mega X program. Phylogenetic relationships among species were estimated using distance analysis. Phylogenetic analyses were conducted using Neighbour-Joining with 1000 bootstrap replications. In addition, the Maximum Composite Likelihood model was also used. Identified species, their distribution and host plants, DNA sequences and phylogenetic analyses will be an important reference source for future studies in terms of both systematic studies and agricultural control.