İşbirlikli öğrenme yönteminin 6.sınıf öğrencilerinin geometriye yönelik öz yeterlik algılarına ve başarılarına etkisi
The effect of cooperative learning method on 6th grade students' self-efficacy perception and achievement towards geometry
  1. Tez No: 918629
  2. Yazar: AYŞEGÜL YILDIZ DEMİRELOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE AYDAN KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile işbirlikli öğrenme yönteminin 6.sınıf öğrencilerinin geometriye yönelik öz yeterlik algılarına ve başarılarına etkisini incelemek ve öğrencilerin işbirlikli öğrenme süreci ile ilgili görüşlerini ortaya koymak amaçlanmaktadır. Çalışma, hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinin kullanılmasıyla karma desen araştırması olarak tasarlanmıştır. Araştırmada karma desen türü olarak sıralı açımlayıcı desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında, deneysel araştırma yöntemlerinden olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Nitel aşamada ise öğrencilerin işbirlikli yöntem hakkındaki görüşlerini belirlemek için yarı yapılandırılmış görüşme tekniğine başvurulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim- öğretim yılında Ankara ili Keçiören ilçesinde bir devlet okulunda okuyan 6. sınıf öğrencilerinden 60 kişi oluşturmuştur. Araştırmada verileri toplama araçlarını araştırmacı ve uzmanlar tarafından hazırlanan başarı testi, geometriye yönelik öz yeterlik ölçeği ve işbirlikli öğrenme süreci ile ilgili öğrenci düşüncelerini belirlemek için öğrenci görüşme formu oluşturmaktadır. Araştırmada nicel verilerin analizi için SPSS programı kullanılmış, nitel bulgular için içerik analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of the cooperative learning method on 6th grade students' self-efficacy perceptions and achievements in geometry and to reveal the students' opinions about the cooperative learning process. The study was designed as a mixed-methods research approach, combining both quantitative and qualitative research methods. A sequential explanatory design was prefered as the mixed design type in the reaserch. In the quantitative phase of the research, a quasi-experimental model with pre-test and post-test control groups, one of the experimental research methods, was used. In the qualitative phase, a semi-structured interview technique was employed to determine students' views on the cooperative learning method. The study group consisted of 60 6th-grade students studying at a public school in the Keçiören district of Ankara during the 2023-2024 academic year. Data collection tools in the study are an achievement test prepared by the researcher and experts, a self-efficacy scale for geometry and a student interview form to determine students' thoughts on the cooperative learning process. In the study, SPSS program was used to analyze quantitative data, while content analysis was used for qualitative findings.