Imagining Macedonia in the age of empire: State policies, networks and violence (1878-1912)
İmparatorluk çağında Makedonya'nın tasavvuru: Devlet politikaları, ağlar ve şiddet (1878-1912)
- Tez No: 686162
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY BOZBORA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Tezin odak noktasını, yerel komiteler, Balkan ülkeleri, Büyük Güçler ve Osmanlı Devleti gibi farklı aktörleri içeren Makedonya Sorunu oluşturmaktadır. Bu aktörler 19. ve 20. yüzyıl boyunca Osmanlı topraklarında Makedonya olarak bilinen üç vilayeti bölüşme amacıyla mücadele etmişlerdir. Her bir Balkan devletinde entelektüeller ve devlet adamları, kendi büyük devlet projelerine Makedonya'yı dâhil etmek için tartışmalı stratejiler geliştirmişlerdir. Bu bağlamda, çalışma adı geçen bu farklı aktörleri, Berlin Kongresi (1878) ile Balkan Savaşları (1912/13) arasındaki zaman diliminde incelemiştir. Tezde, Osmanlıca, Bulgarca, Makedonca, Sırpça ve Arnavutça kaynaklarından istifade edilmiştir. Buna ek olarak, İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Rusça raporlar da incelenmiştir. Bu yolla, çalışmada Makedonya Sorunu, uluslararası ve bölgesel aktörler üzerinden tartışmaya açılmıştır. Yanı sıra, tezde etnik kimlik tartışmalarının ötesine geçilerek, yereldeki çok katmanlı faktörlerin etkisi ortaya çıkartılmıştır. Bu açıdan, tezin ana düşüncesini, olayların bölgesel ve uluslararası düzeyde anlamlandırılabilmesi için yerelin öneminin vurgulanması ve öne çıkartılması oluşturmaktadır. Diğer bir deyişle, çalışma ulus-devletin ve devlet adamlarının geliştirdiği meta anlatılara karşı çıkarak, yerel düzeye odaklanmayı ve bu düzeydeki aktörlerin iç içe geçmiş ve çok katmanlı yapısını incelemeyi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis is focusing on the complexity of the Macedonian Question(s) at the turn to the 20th century, which entailed multiple aspects: various local committees, the Balkan countries, the Great Powers, and the Ottomans. At that time, these actors imagined variously one part of the Ottoman territories that was becoming popular under the name of Macedonia. Many states and intelligentsia developed contested strategies to include these Ottoman provinces as part of their meta-narratives and greater state projects. In this respect, the thesis aims to analyse these various actors in the time framework between the Congress of Berlin (1878) and the Balkan Wars (1912/13). By using different regional sources from the Ottoman, Bulgarian, Macedonian, Serbian and Albanian languages, and European reports in English, French, German, Italian and Russian, the scope of this work is to bring into discussion the multiplicities entailed at the international, regional and trans-regional levels. Apart from it, the thesis includes local level as well, in order to avoid the use of 'monolithic ethno-national identities' as a given, and rather to reflect the complexity of events on the ground. At that time and even today, some politicians, statesmen and intellectuals tried to implement various national narratives and worldviews according to the primordial ethnoreligious containers without reflecting that the imposed identification are ambiguous and problematic with the situation at the local level. Nevertheless, the dissertation does not aim to discard such works (and picture) of the locals that help to deconstruct the meta-narratives produced by the policies of the nation-state(s).