Çatı bahçesi tasarım kriterlerinin Marmara Forum AVM örneğinde irdelenmesi
Investigation of roof garden design criteria in the example of Marmara Forum Mall
- Tez No: 686203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN FİRDEVS YÜCEL CAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Arsa değerlerinin yükselmesi ve insanların barınabileceği mekânlara ihtiyacın artması nedeniyle yapı tasarımlarında peyzaj ve yeşil alanlara verilen önem azalmıştır. Ancak yeni gelişen teknoloji ve yeni fikir akımlarının tasarımları etkilemesi nedeniyle çatı bahçeciliğine ilgi artmış ve dünya çapında önem kazanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı; çatı bahçesi tasarım ölçütlerinin belirlenerek, Marmara Forum AVM'nin çatı bahçesinin kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verebilecek tasarım özelliklerine sahipliğini incelemektir. Bu çalışma kapsamında; birinci bölümde giriş, çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirlenerek ikinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde Marmara Forum AVM araştırılarak oluşturulan kontrol listesi içerisinde değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise elde edilen veri ve önerinin sonuç-yorumu tartışılmıştır. Bu çalışma da kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet veren çatı bahçesinin nasıl olması gerektiği sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışma yöntemi olarak literatür taraması yapılmış, ardından tasarım kriterlerini içeren bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Çatı Bahçesi tasarım ölçütlerini içeren kontrol listesi Marmara Forum AVM Çatı Bahçesi örneği üzerinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The importance given to landscape and green has decreased in building designs due to the increase in land values and the need for spaces where the user can accommodate. However, interest in roof gardening has increased due to new ideas technology and new currents influencing designs and has gained a large population worldwide. The purpose of this study; It is to examine that you have the design features that can meet the user needs of the roof garden of Marmara Forum Mall. This scope of work; In the first part, the introduction, the purpose, scope and method of the study will be determined and the literature review will be done in the second part. In the third section, Marmara Forum Mall will be evaluated and evaluated in the checklist. In the fourth section, the result-interpretation of the data obtained and the proposal will be discussed. As a result of this study, an answer will be sought to the question of what should be the roof garden that serves user needs. As a working method, a literature review will be made, followed by a checklist containing the design criteria. The checklist containing the Roof Garden design criteria will be evaluated on the example of the Marmara Forum Mall Roof Garden.