Serebral palsili çocuklarda kaba motor fonksiyon sınıflandırma sistemi aile raporunun Türkçe uyarlaması, güvenirliğinin belirlenmesi ve aile ve fizyoterapistin kaba motor fonksiyon seviye belirlemesindeki tutarlılığının araştırılması
Turkish version of gross motor function classification system-family report, determination of reliability and agreement between family and physical therapist in examining the gross motor function classification system level
- Tez No: 686222
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmanın amacı, Serebral Palsi (SP)'li çocuklar için geliştirilen Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi Aile Raporunun (KMFSS-AR)'nin Türkçe versiyonu oluşturmak, güvenilirliğini ve geçerliliğini değerlendirmek, anne, baba ve fizyoterapist arasındaki tutarlılığını araştırmaktı. Çalışmaya yaşları 2-18 arasındaki 100 SP'li çocuğun anneleri, babaları ve fizyoterapistleri katıldı. Çalışmaya katılan tüm çocuklar kendilerine uygun olan KMFSS-AR'ye göre 2-4 yaş, 4-6 yaş, 6-12 yaş, 12-18 yaş ve 12-18 yaş öz rapor olarak beş gruba ayrıldı. Tüm çocukların KMFSS seviyeleri fizyoterapistlerinden öğrenilip kaydedildi. Anneler, babalar ve fizyoterapistler uygun olan KMFSS-AR'yi kullanarak çocukların motor becerilerini sınıflandırdı. Anneler ve babalardan çocuğun fonksiyonel yeteneklerini belirlemek için Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü 2 (WeeFIM 2®)'yi puanlamaları istendi. KMFSS-AR'nin test-tekrar test güvenilirlik değerleri, annelerde her grup için sırasıyla ICC=0,990, 0,991, 0,985, 0,987, 0,989, babalarda ise ICC=0,961, 1,000, 0,989, 0,986, 1,000 olarak kaydedildi. Gözlemciler arası güvenilirlik değerleri, anneler ve fizyoterapistler arasında her grup için sırasıyla ICC=0,973, 0,955, 0,957, 0,904, 0,962, babalar ve fizyoterapistler arasında ise ICC=0,929, 0,948, 0,978, 0,915, 0,902 olarak bulundu. Geçerlilik çalışmasında, annelerin ve babaların yaptığı KMFSSAR sınıflandırmalarının, WeeFIM 2® total puanları ile arasındaki ilişki r=0,847, 0,840 olarak bulundu. Annelerin fizyoterapistlerle olan tutarlılığı sırasıyla : 0,738, 0,676, 0,806, 0,530, 0,718, babaların ise : 0,741, 0,807, 0,936, 0,590, 0,502 olarak kaydedildi. Son dönemde ailelerin rehabilitasyon programındaki etkinlikleri önem kazanmıştır. Çalışmamızda güvenilir, geçerli ve tutarlı bir sınıflandırma sistemi olarak bulunan KMFSS-AR, ailelerin kendi çocuklarının motor performansını belirleyerek fizyoterapistlerle birlikte ortak hedef oluşturmasında kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to create a Turkish version of the Gross Motor Function Classification System Family Report (GMFCS-FR) developed for children with Cerebral Palsy (CP), evaluate its reliability, and investigate its consistency between parents and physiotherapists. Within the study, it was planned to conduct the validity study of GMFCS-FR. Mothers, fathers and physiotherapists of 100 children with CP, aged 2-18 years, participated in the study. All children participating in the study were divided into five groups according to the appropriate GMFCS-FR as 2-4 years, 4-6 years, 6-12 years, 12-18 years and 12-18 years self report. The GMFCS levels were learned from physiotherapists and recorded. Mothers, fathers, and physiotherapists rated the children's motor skills using the appropriate GMFCS-FR. Mothers and fathers were asked to score the Pediatric Functional Independence Measure 2 (WeeFIM 2®) to determine the child's functional abilities. The test-retest reliability values of GMFCSFR were recorded as ICC= 0.990 , 0.991 , 0.985 , 0.987 , 0.989 for each group in mothers, and ICC= 0.961 , 1,000 , 0.989 , 0.986 , 1,000 in fathers. Interobserver reliability values were found to be ICC= 0.973 , 0.955 , 0.954 , 0.962 for mothers and physiotherapists, ICC= 0.929, 0.948 , 0.978 , 0.915 , 0.902 for fathers and physiotherapists. In the validity study, the relationship between GMFCS-FR classifications of mothers and fathers and WeeFIM 2® total scores was found to be r=0.847,0.840. The consistency of the mothers with the physiotherapists was recorded as : 0.738 , 0.676 , 0.806 , 0.530 , 0.718 and : 0.741 , 0.807 , 0.936 , 0.590 , 0.502 for the fathers. Recently, the activities of families in the rehabilitation program have gained importance. KMFSS-AR, which is a reliable, valid and consistent classification system in our study, will help families determine their children's motor performance and create a common goal with physiotherapists.