Gebelik semptomlarının cinsel yaşam kalitesine etkisi
The effect of pregnancy symtoms on quality of sexual life
- Tez No: 686233
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA TOSUN GÜLEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırma, gebelik semptomlarının cinsel yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanmıştır.Araştırmanın Yozgat Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Servisi ve polikliniklerinde, 01/09/2019- 01/03/2020 tarihleri arasında yapılması planlanmaktadır. Hastanenin araştırma kapsamına alınma nedenleri; farklı sosyo-demografik özelliklere sahip gebelerin başvurması ve hastaneye başvuran gebe sayısının fazla olmasıdır. Araştırmanın evrenini Yozgat Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Servisi ve Polikliniği'ne başvuran gebeler oluşturmaktadır.Araştırmanın örneklemini 01/10/2019- 01/04/2020 tarihleri arasında Yozgat Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları Servisi ve Polikliniklerine başvuran ve dahil edilme kriterlerini karşılayan gebeler oluşturacaktır. Veri toplama işleminin bitiminde güç analizi yapılarak verilerin yeterli olup olmadığı değerlendirilecek, yeterli olmadığı sonucuna varılması durumunda veri toplama işlemi yeterli güce ulaşana kadar devam edecektir.Veriler sosyodemografik ve obstetrik özellikleri sorgulayan Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Semptom Envanteri ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The study was planned in a descriptive and cross-sectional type to determine the effect of pregnancy symptoms on the quality of sexual life. The reasons for the hospital being included in the research; pregnant women with different socio-demographic characteristics and the number of pregnant women admitted to the hospital. The population of the study consisted of pregnant women who applied to Yozgat City Hospital Gynecology Service and Outpatient Clinic. At the end of the data collection process, the power analysis will be conducted to assess whether the data is sufficient or not, and if it is not sufficient, the data collection process will continue until sufficient power is reached. Data will be collected with Personal Information Form, Pregnancy Symptom Inventory and Sexual Quality of Life Scale.