Metal 2-halojenobenzoatların n-heterohalkalı ligandlarla komplekslerinin sentezi, yapısal, optik karakterizasyonu ve antikanser özellikleri
Synthesis, structural, optical characterization and anticancer properties of metal (II) halogenobenzoates complexes with n-heterocyclic ligands
- Tez No: 686275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜREYA ELİF ÖZTÜRKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışmasında, bis(μ-4-klorobenzoato-κ2O:O')bis[(4-klorobenzoato-κ2O:O'-bis(izonikotinamid-κN)bakır(II)], [Cu2(μ2-O2CC6H4-Cl)4(C6H6N2O)4], (1), diakuabis(2-klorobenzoato-κO)bis(izonikotinamid-κN)kobalt(II)] izonikotinamid, [Co(O2CC6H4-Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2].C6H6N2O (2), diakuabis(2-klorobenzoato-κO)bis(izonikotinamid-κN)nikel(II)] izonikotinamid, [Ni(O2CC6H4-Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2].C6H6N2O (3), kompleksleri ilk kez sentezlenmiştir. Sentezlenen komplekslerin kristal yapıları tek kristal X-ışını diffraksiyonu ile belirlenmiştir. Ayrıca yapılar elementel analiz ve FT-IR spektroskopisi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Komplekslerin kristallografik bilgi dosyası (.cif) kullanılarak Hirshfeld yüzey analizleri yapılmış ve iki boyutlu parmak izi grafikleri yardımıyla moleküler etkileşim yüzdeleri hesaplamıştır. Elde edilen komplekslerin optik ve floresans özelliklerini belirlemek için UV-Vis ve Floresans spektrofotometresi yardımıyla spektrumları kaydedilmiştir. Ayrıca komplekslerin DLD-1 kolon kanseri, MCF-7 meme kanseri ve PC-3 prostat kanseri hücre hatları üzerinde antikanserojen etkileri ve insan normal periferal kan hücreleri (lenfosit) üzerinde sitotoksik özellikleri [3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolium bromür] (MTT) yöntemi ile araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre 1 nolu kompleks dimer, 2 ve 3 nolu kompleksler monomer yapıya sahiptir. Yapılara en fazla katkı sunan moleküllerarası etkileşimler H…H, O…H/H…O ve H…C/C…H etkileşimleridir. Floresans ölçüm sonuçlarına göre sentezlenen üç kompleks 350 nm - 550 nm arasında geniş bant aralığında ışıma yapmaktadır. Komplekslerin Lenfosit hücreleri üzerinde sitotoksik etkiye neden olmadığı belirlenmiştir. Kompleks 1 ve 2, DLD-1 kolon kanser hücreleri üzerinde güçlü sitotoksik etkiye, kompleks 3 ise orta düzeyde sitotoksik etkiye neden olmuştur. Komplekslerin MCF-7 ve PC-3 hücreleri üzerinde hafif sitotoksisiteye neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, three new metal complex, bis(μ-4-chlorobenzoato-κ2O:O')bis[(4-chlorobenzoato-κ2O:O'-bis(isonicotinamide-κN)copper(II)], [Cu2(μ2-O2CC6H4-Cl) 4(C6H6N2O)4], (1), diaquabis(2-chlorobenzoato-κO)bis(isonicotinamide-κN)cobalt(II)] isonicotinamide, [Co(O2CC6H4-Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2]. C6H6N2O (2), diaquabis(2-chlorobenzoato-κO)bis(isonicotinamide-κN)nickel(II)] isonicotinamide, [Ni(O2CC6H4-Cl)2(C6H6N2O)2(H2O)2].C6H6N2O (3), were synthesized for the first time. The crystal structures of the synthesized complexes were determined by single crystal X-ray diffraction method. In addition, the structures were characterized by elemental analysis and FT-IR spectroscopy methods. The Hirshfeld surface analyzes of the complexes were performed using the crystallographic data file (.cif), and molecular interaction percentages were calculated with the help of two-dimensional fingerprint graphics. To determine the optical and fluorescence properties of the obtained complexes, their spectra were recorded with the help of UV-Vis and Fluorescence spectrophotometer. In addition, the anticarcinogenic effects of the complexes on DLD-1 colon cancer, MCF-7 breast cancer and PC-3 prostate cancer cell lines and their cytotoxic properties on human normal peripheral blood cells (lymphocyte) were investigated by (3-(4,5-Dimethylthiazol-2-yl)-2,5-Diphenyltetrazolium Bromide) (MTT) method. According to the findings, complex 1 has a dimer structure, complexes 2 and 3 have a monomer structure. The intermolecular interactions that contribute the most to the crystal structures are H…H, O…H/H…O and H…C/C…H interactions. Synthesized all complexes are exhibiting broad emission peaks between 350 nm – 550 nm. It was determined that the complexes did not cause cytotoxic effects on lymphocyte cells. Complex 1 and 2 caused strong cytotoxic effect on DLD-1 colon cancer cells, while complex 3 caused moderate level cytotoxic effect. The complexes were determined to cause low cytotoxicity on MCF-7 and PC-3 cells.