Yakın zamanlı fiziksel aktivite anketi'nin Türkçe versiyon, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Reliability,validity and cross-cultural adaptation of the Turkish version of the recent physical activity questionnaire
- Tez No: 686276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM SUNER KEKLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Fiziksel inaktivite, küresel mortalite için önde gelen risk faktörlerinden biridir. Fiziksel aktiviteyi artırmayı amaçlayan sağlık araştırmaları, fiziksel aktivite düzeyini değerlendirmeyi ve uygun müdahalelerin yapılmasını amaçlar. Bu amaçla, fiziksel aktivite anketlerinin Türkçe versiyonlarının sayısının artırılması önemlidir. Çalışmamızın amacı Yakın Zamanlı Fiziksel Aktivite Anketi'nin (YFAA) Türkçe versiyonunun, güvenirliğinin ve geçerliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 18-45 yaş arasında bulunan 146 birey dahil edilmiştir. Anketin çeviri ve kültürel adaptasyonu standart prosedüre göre gerçekleştirilmiştir. Test-tekrar test güvenirliği, sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile analiz edilmiştir. Geçerlik için, kriter ve eş zamanlı geçerlik yöntemleri kullanılmıştır. Kriter geçerlik, pedometre ile değerlendirilmiştir. Bir hafta boyunca kaydedilen adım sayısı ile YFAA arasındaki korelasyona bakılmıştır. Eş zamanlı geçerlik için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UFAA-KF) kullanılmış ve anketler arasındaki korelasyona bakılmıştır. Geçerlik, Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. ICC katsayısı anketin toplam değeri için 0,96; ev, iş, boş zaman ve ulaşım aktivitelerinin 0,77-0,97 arasında; şiddet düzeylerindeki sürelerin 0,80-0,97 arasında değiştiği bulunmuştur. Sonuçlar test-tekrar test güvenirliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. YFAA toplam değeri ile adım sayısı arasında orta düzeyde korelasyon (r=0,472) ve sedanter süre ile en zayıf korelasyon (r=0,210) bulunurken, ev aktivitesi ile korelasyon bulunmamıştır. YFAA toplam değeri ile UFAA-KF arasında zayıf korelasyon (r=0,383) bulunurken, sedanter süre ile en zayıf korelasyon (r= -0,167), ev ve ulaşım aktiviteleri ve hafif şiddetli aktivite süresi için korelasyon bulunmamıştır. YFAA'nın Türkçe versiyonu geçerli ve güvenilirdir. YFAA Türk popülasyonunun fiziksel aktivitesini değerlendirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Physical inactivity is one of leading risk factors for global mortality. Health research aiming to increase physical activity aims to evaluate physical activity and make interventions. For this purpose, it is important to increase Turkish versions of physical activity questionnaires. Aim of study was determined reliability and validity Turkish version of Recent Physical Activity Questionnaire (RPAQ). One hundred and fourty-six individuals between ages of 18-45 were included in study. Translation and cultural adaptation was carried out according to standard procedure. Test-retest reliability was analyzed with Intraclass Correlation Coefficient (ICC). Criterion and concurrent validity were used for validity. Criterion validity was evaluated with pedometer. Correlation between number of steps during a week and RPAQ was examined. For concurrent validity, International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF) was used and correlation between questionnaires was examined. Validity was evaluated with Spearman correlation analysis. ICC were 0.96 for total value; between 0.77-0.97 for home, work, recreation and transportation activities; for durations intensity levels, it was found to vary between 0.80-0.97. Test-retest reliability was high. There was moderate correlation (r=0.472) between total value of RPAQ and steps, weakest correlation with sedentary time (r=0.210), no correlation was found with home activity. There was weak correlation (r=0.383) between total RPAQ value and IPAQ-SF, correlation between sedentary time and weakest correlation (r= -0.167), no correlation home, transportation activities and moderate activity duration. Turkish version of RPAQ is valid and reliable. Physical activity of Turkish population can assess with RPAQ.