Kadınlarda nefes egzersizi eğitiminin anksiyete ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of breathing exercise training on anxiety and sleep quality in women
  1. Tez No: 686292
  2. Yazar: DENİZ COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada kadınlarda nefes egzersizi eğitiminin anksiyete ve uyku kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Araştırmanın evrenini, farklı şehirlerde yaşayan 20 gönüllü kadın katılımcı oluşturdu. Örneklem grubunu ise çalışmaya gönüllü olarak katılan, yaşları ortalaması 30.15±2.50 yıl olan, sigara-alkol kullanmayan, düzenli olarak nefes egzersizi yapmayan 20 kadın oluşturdu. Çalışma grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün, 30 dk olmak üzere nefes egzersizleri yaptırıldı. Katılımcıların egzersiz programı öncesi ve egzersiz programının sonunda olmak üzere toplam iki kez anket ölçümü yapıldı. Anksiyete ve uyku kalitesini ölçmek için Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ) kullanıldı. SPSS paket programıyla elde edilen verilerin analizleri yapıldı. Verilerin dağılımı Shapiro-Wilk testi ile incelendi. Test sonucunda verilerin normal dağılım göstermediği saptanmış olup parametrik olmayan testler ile verilerin analizi yapıldı. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U-Testi ve Kruskal-Wallis Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of breathing exercise training on anxiety and sleep quality in women. The universe of the research consisted of 20 volunteer female participants living in different cities. The sample group consisted of 20 women who voluntarily participated in the study, whose average age was 30.15±2.50 years, who did not smoke-alcohol, and who did not regularly do breathing exercises. The study group was given breathing exercises for 30 minutes, 3 days a week for 8 weeks. A total of two survey measurements were made before the exercise program and at the end of the exercise program. Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and Beck Anxiety Inventory (BAI) were used to measure anxiety and sleep quality. The data obtained with the SPSS package program were analyzed. The distribution of data was analyzed with the Shapiro-Wilk test. As a result of the test, it was determined that the data did not show normal distribution, and the data were analyzed with non-parametric tests. Descriptive statistics, Mann Whitney U-Test and Kruskal-Wallis Test were used in the analyses.