Gebelikte verilen doğuma hazırlık ve danışmanlık eğitiminin gebelik ve doğum sürecindeki uyuma etkisi
The effect of childbirth preparation and counselling training given during pregnancy on adaptation in pregnancy and birth process
  1. Tez No: 925153
  2. Yazar: PELİN MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma, gebelikte verilen doğuma hazırlık ve danışmanlık eğitiminin gebelik ve doğum sürecindeki uyuma etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü tipte yapıldı. İstanbul'da bir kamu hastanesinin gebe okuluna başvuran 20-30. gebelik haftasındaki primipar gebelerle, Mart-Ekim 2024 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmada“Temel Eğitim ve Danışmanlık Grubu (TEDG)”ve“Temel Eğitim Grubu (TEG)”olmak üzere toplam 110 gebeden oluştu. TEDG'ye doğuma hazırlık eğitimi ve danışmanlık verilirken, TEG'ye yalnızca doğuma hazırlık eğitimi verildi. Veriler,“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ)”ve“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği A versiyonu (W-DEQ-A)”ile toplandı. Verilerin analizi SPSS for Windows 22.0 programı kullanılarak gerçekleştirildi. Araştırmada, her iki grupta gebelikte; düzenli olarak kontrole gittikleri, verilen ilaçları kullandıkları, tetanoz aşısını daha fazla yaptırdıkları, yarısından fazlasının şeker yükleme testi yaptırdığı, nefes egzersizi ve fiziksel aktivite yaptığı ve çoğunluğunun tehlike belirtilerini izlediği görüldü. Araştırmada, PKDÖ toplam puanlarında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled trial to determine the effect of birth preparation and counseling education on adaptation to pregnancy and the childbirth process. It was carried out between March and October 2024 with primiparous women in the 20th to 30th week of pregnancy who attended a maternity school at a public hospital in Istanbul. The study consisted of a total of 110 pregnant women, divided into the“Basic Education and Counseling Group (BECG)”and the“Basic Education Group (BEG)”. The BECG received birth preparation education and counseling, while the BEG received only birth preparation education. Data were collected using a“Demographic Information Form”,“the Prenatal Self-Assessment Scale (PSAS)”, and“the Wijma Delivery Expectancy/Experience Scale A version (W-DEQ-A)”. Data analysis was performed using SPSS for Windows 22.0 software. The study found that in both groups, during pregnancy, participants attended regular check-ups, used prescribed medications regularly, received more tetanus vaccinations, and more than half underwent the glucose tolerance test. They also practiced breathing exercises and physical activities, and most of them monitored danger signs in pregnancy. In the research, no statistically significant difference was found between the groups in the total scores of the PSAS.