Using discord in online education a gameficiation experiment thesis
Discord'u çevirimiçi eğitimde kullanmak: bir oyunlaştırma deneyimi tezi
  1. Tez No: 686367
  2. Yazar: ENES BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ALTUĞ IŞIGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde, genelde masaüstü bilgisayar oyuncularının kullandığı aslında bir sesli iletişim aracı olan Discord ve özelliklerini acaba eğitimde kullanabilir miyiz? Elinize aldığınız bu tezde, yukarıda bahsettiğim iki büyük sorunun cevabının nasıl arandığımı Matthias Karmasin ve Rainer Ribing'in yazdığı Bilimsel Çalışma yöntemlerindeki formata uygun olarak anlatacağım. Discord aslında bir sesli iletişim platformu ancak içerisine ekleyebileceğiniz açık kodlu botlar, metin kanalları, ses kanalları, başlıklar, kullanıcı rolleri, rollerin özellikleri, renk ve kullanım kolaylığı sayesinde aslında oyun içerisinde oyunlaştırma yapabileceğiniz bir forum gibi davranabiliyor. Sahip olduğumuz bu özellikleri bir de bir kural kitabı, basit bir excel dosyası ve tamamlanması gereken görevler ile birleştirdiğimizde ortaya oyunlaştırılmış bir ders programı çıkarabilmemiz mümkün. Bu oyunlaştırma programını da hiç bir şekilde daha önce oyunlaştırma programına dahil olmamış bir grup öğrenciye uyguladığımızda ne gibi sonuçlar alacağımı merak ediyordum bu yüzden bu projeyi yapmaya karar verdim. Büyük bir çaba ile hazırladığım bu tez dosyasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Dr. Arş. Gör. İbrahim Hakkı Bulut hocamızın Eğitimde Proje Geliştirme dersini seçen, birbirinden farklı ve hayatlarında hiç Discord kullanmamış 9 öğrencinin 14 haftalık ders süresi boyunca nasıl bir deneyim yaşadığını derin gözlem ve ekteki ayrıntılı röportajlara dayanarak sizlere aktaracağım.
Özet (Çeviri)
Nowadays, can we use Discord and its features, which is actually a voice communication tool used by desktop computer gamers, in education? In this thesis you have received, I will explain how I searched for the answers to the two big questions I mentioned above in accordance with the format of the Scientific Study methods written by Matthias Karmasin and Rainer Ribing. (Karmasin ve Ribing, N.D) Discord is actually a voice communication platform, but it can actually act like a forum where you can gamify within the game thanks to the open code bots, text channels, voice channels, titles, user roles, roles features, color and ease of use. When we combine these features with a rule book, a simple excel file and tasks to be completed, it is possible to create a gamified course program. I was wondering what results I would get when we applied this gamification program to a group of students who had never been involved in the gamification program before, so I decided to do this project. In this thesis file I prepared with great effort, I will try to convey to you the experience of 9 different students with deep observation of mine and with their interview attached at the end of the thesis. These students have chosen the Project Development in Education course of our PhD. Res. Asst. İbrahim Hakkı Bulut during the 14-week course period in İstanbul Medeniyet University and they have never used Discord in their lives.