Millisecond pulsars in globular clusters
Küresel yıldız kümelerinde milisaniye pulsarları
  1. Tez No: 68638
  2. Yazar: MEHMET ALİ GÜLVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ALPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
oz KÜRESEL YILDIZ KÜMELERİNDEKİ MİLİSANİYE PULSARLARI GÜLVER, M. Ali Yüksek Lisans, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Ali ALPAR Ocak 1997,49 sayfa Yoğun küresel yıldız kümelerindeki pulsarlar sistemin çekim alam tarafından ivmelendirilirler. Bu ivmelenmeler pulsarlardan alman sinyallerde değişken Doppler kaymaları olarak belirir, ve bazen pulsarın dönme frekansının artıyormuş gibi gözlemlenmesine yol açabilir. Bu çalışmamızda önce, periyod türevleri ölçülmüş küresel küme pulsarlarının maksimum ivmelenmeleri üzerine sınırlar getirdik. Bu iş için, nötron yıldızlarının kütle aktarımı yoluyla hızlandırılması hipotezini elimizdeki pulsarlara uyguladık. Daha sonra, elde ettiğimiz sınırlan Phinney'in (1993) verdiği kaba bir maksimum ivme tahminini ve daha hassas bir formülü kullanarak pulsar pozisyonu içinde kalan silindir hacminin kapsadığı kütle miktarı üzerinde sınırlar ortaya koyduk. Anahtar Kelimeler : Küresel Kümeler, Milisaniye Pulsarları, Pulsarlar. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MILLISECOND PULSARS IN GLOBULAR CLUSTER GÜLVER, M.A1İ M.s., Department of Physics Supervisor : Prof. Dr. M. Ali ALPAR JANUARY 1997, 49 pages Globular cluster pulsars are accelerated in the mean potential field of the cluster. Signals received from such pulsars show changing Doppler shifts, the effect of which may sometimes result in the negative observed period derivatives. In this work, using the data of cluster pulsars whose period derivatives are measured, we first put bounds on the maximum line of sight acceleration of the pulsar. For this applied the results of the“spin- up”hypothesis to the globular cluster pulsars. Then, using a rough estimate and a more precise expression related to the cylinder mass given by Phinney (1993), we tried to constrain the mass distributed within the cylindrical volume inside the pulsar's position. Keywords : Globular Cluster, Miliscond Pulsars, Pulsars. in