Türkiye'deki vakıfların vergi hukuku açısından karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 686384
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, toplumsal hayatın önemli kurumlarından biri olan vakıfların vergi mevzuatı ile ilgilidir. Türkiye'de vakıfların idari yapıları ve tarihleri ile ilgili birçok çalışma bulunmasına rağmen, bu vakıfların tabii oldukları vergi mevzuatları, akademik açıdan ne yazık ki yeterli düzeyde incelenmemiştir. Aynı şekilde Türkiye dışındaki ülkelerde vakıfların nasıl vergilendirildikleri konusuyla ilgili de oldukça kısıtlı çalışma bulunmaktadır. Bu gerçekliklerden hareket eden tez, karşılaştırmalı vaka analizi yöntemini izleyerek Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki vakıfların vergi mevzuatlarını ele almaktadır. Böylece konuyla ilgili bilimsel literatürdeki önemli bir boşluğu tamamlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the tax legislation of foundations, which are one of the important institutions of social life. Although there are many studies on the history and administrative structures of foundations in Turkey, the tax legislation of the foundations has not been studied enough from an academic point of view. Likewise, there are a few academic researches regarding the tax legislations of other countries. Based on these facts, this thesis researches the the tax legislations of Turkey and the United States of America from a comparative case analysis perspective. Therefore, the thesis completes an important gap in the scientific literature about the topic.