İzmir bakımevlerine gelen kedi ve köpeklerin ekstremite uzun kemikleri kırık vakalarının geriye yönelik bir yıllık sınıflandırmasının yapılması
A retrospective classification of the stray cat and dogs with long bone fractures that enter the shelters in İzmir during one year period
  1. Tez No: 686435
  2. Yazar: SİNAN OKÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Çalışmada Eylül 2019 ile Ağustos 2020 tarihleri arasında İzmir Bakımevlerine gelen, 461 adet kedi, 358 adet köpek ve eşgal kaydı tutulmamış 9 adet hayvan olmak üzere 828 olgu incelenmiştir. Olgular 6. ve 11. aylarda pik yapmıştır. Gelen olguların %72 si epifiz plakları açık olan hayvanlardan oluşmuştur İncelenen 1 232 kemiğin %92,9' u kapalı (Kedi %89,4'; köpek %97,0), %7,1'ı açık kırık olarak gözlenmiştir. Transversal kırıklar en fazla femurda (kede; 161, köpek; 75), diyagonal kırıklar kedide en çok femurda (115 adet), köpekte tibiada (74 adet) , spiral kırıklar en çok femur (kedi; 115, köpek; 14) ve tibiada (kedi; 7, köpek; 6) gözlenmiş ve avulsiyon kırıklar 3 adet kedide (fibula, radius, tibia) gözlenmişken köpekde tespit edilememiştir. Sahipsiz hayvanlarda uzun kemik kırık olguları sayıca çoktur ve ciddi maliyetleri vardır. Kırk olgularının nedenlerinde tarfik kazaları ciddi yer tutar. Sürücülerin bu konuda daha dikkatli olması ve hayvanlar için güvenli yaşam alanları gereklidir. Olguların çoğunluğunun genç hayvanlar olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study covers the dates between September 2019 and August 2020. A total of 828 cases were studied. It consisted of 461 cat, 358 dog and 9 undocumented cases. Cases peaked at 6 and 11 months. 72% of the incoming cases consisted of animals with open epiphyseal plates. Cases of long bone fractures in stray animals are numerous and costly. Accidents take a serious place in the causes of fractures. Drivers need to be more careful in this regard and safe living spaces for animals are required. It has been observed that the majority of cases are young animals.