Kronik obstrüktif akciğer hastalarında entegre pulmoner indeks, ottawa KOAH risk skalası ve erken uyarı- oksijen skorunun kısa dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of integrated pulmonary index, ottawa copd risk scale and early warning scoreo₂ of short term serious outcomes in COPD patients
- Tez No: 686446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) alevlenmesi ön tanısı ile acil serviste değerlendirilen hastalarda Entegre Pulmoner İndeks (IPI), Ottawa KOAH Risk Skalası (OCRS), Ulusal Erken Uyarı Skoru2 (NEWS2) ve Erken Uyarı-Oksijen Skoru (EWS.O₂) karşılaştırılarak; skorların güvenli taburculuk, yüksek riskli hasta ve kısa dönem kötü sonlanımı ne oranda öngörebildikleri araştırıldı. Yöntem: Prospektif gözlemsel çalışma olarak dizayn edildi. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne 01.06.20 ile 01.12.20 tarihleri arasında başvurmuş KOAH tanılı hastalar alındı. Covid-19 pandemisi nedeniyle risk taşıyan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastaların IPI, OCRS, NEWS2 ve EWS.O2 skorları olgu formuna işlenerek, kısa dönem ciddi sonlanımları analiz edildi. Ciddi sonlanımlar; acil servis başvurusundan sonraki 30 gün içinde ölüm, 14 gün içinde yoğun bakım ünitesine yatış, endotrakeal entübasyon veya noninvaziv ventilasyon ihtiyacı olması, miyokard enfarktüsü tanısı alması ve KOAH alevlenmesi ile tekrar acil servise başvurusu olması olarak tanımlandı. Bulgular: Çalışmaya 144 hasta dahil edildi. Hastaların acil servisteki en sık sonlanım tanısı ise KOAH alevlenme (%41,6) idi. Çalışmadaki hastaların %84'ünde kısa dönemde ciddi sonlanım kriteri mevcuttu. Bunların içinde taburcu edilen hastaların %44,3'ünün acil servise tekrar KOAH alevlenme ile başvurduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) patients who were evaluated in the emergency department with a pre-diagnosis of COPD exacerbation by comparing Integrated Pulmonary Index (IPI), Ottawa COPD Risk Scale (OCRS), National Early Warning Score2 (NEWS2) and Early Warning ScoreO₂ (EWS.O₂), to what extent the scores predicted safe discharge, high-risk patients and short-term poor outcomes were investigated. Methods: It was designed as a prospective observational study. Patients with a diagnosis of COPD were included in the Emergency Medicine Clinic of Aydın Adnan Menderes University Hospital between 01.06.20 and 01.12.20. Patients at risk due to the Covid-19 pandemic were excluded from the study. The IPI, OCRS, NEWS2 and EWS.O₂ scores of the patients were recorded in the case form and the short-term serious outcomes were analyzed. Serious outcomes was defined as death within 30 days after emergency service admission, admission to intensive care unit within 14 days, need for endotracheal intubation or non-invasive ventilation, diagnosis of myocardial infarction and re-admission to the emergency department with COPD exacerbation. Results: 144 patients were included in the study. The most common outcome diagnosis of the patients in the emergency department was COPD exacerbation (41.6%). 84% of the patients in the study had serious outcome criteria in the short term. Among these, it was observed that 44.3% of the patients who were discharged applied to the emergency department again with COPD exacerbation.