Turizmde destinasyon marka imajı algısı ve Sapanca bölgesi üzerine bir araştırma
A research on the perception of destination brand image in tourism and The Sapanca region
  1. Tez No: 686513
  2. Yazar: EMRE DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP YILDIRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir destinasyonun ziyaretçilerin tarafından tercih edilmesinin en önemli unsurlarından biri bölge için oluşturulan imaj ve marka algısıdır. Bu bağlamda turistik çekicilikleri olan bir bölgenin sahip olduğu imaj ve marka algısı turistleri söz konusu bölge hakkında direkt olarak etkiler. Günümüz turistleri geçmişe nazaran daha bilinçlidir. Gitmeyi düşündükleri destinasyonlar hakkında bölgeye gitmeden bilgi sahibi olmak isterler. Bölgenin bilinilirliği destinasyonun seçim aşamasında etkin rol oynayan önemli bir faktördür. Özellikle ilk ziyaret edilen bir bölge için bu durum daha da önem arz etmektedir. Bunun farkında olan destinasyonlar, sahip oldukları bu olanakları korumaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalar yürütmektedirler. Söz konusu bu çalışmada, ilk olarak ilgili alan yazın incelemesi çerçevesinde önceden yapılmış olan araştırmalar incelenmiş ve destinasyon, marka, imaj kavramları açıklanmıştır. Daha sonra söz konusu terimlerin özellikleri ve çeşitleri üzerinde durularak bir araya geldiklerinde ne anlam ifade ettikleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada amaç; farklı demografik özelliklere sahip turistlerin Sapanca'nın destinasyon marka imajına yönelik algısını ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda Sapanca bölgesini belli dönemler içerisinde tercih eden turistlere yönelik çalışma yürütülmüştür. Türü itibariyle nicel olan bu tez çalışmasının veri toplama sürecinde yöntem olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Araştırmanın evreni oluştururken efektif olarak çalışmayı yürütebileceğim bir destinasyon olan Sapanca ve bölgeyi tercih eden turistlerden meydana gelmektedir. Örneklem grubu olarak katılımcılara 537 adet anket uygulanmıştır. Bunlardan 139 tanesi anketlerdeki ifadelerin eksik veya yanlış doldurulmasından kaynaklı olarak değerlendirmeye alınmamıştır. Geriye kalan 398 adet anket değerlendirmeye alınmış olup, örneklem yöntemi olarak“kolay ulaşılabilir örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Hazırlanan anket verilerinin bir kısmı el ile bir kısmı ise WEB ortamında hazırlanmış olan anket formu ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Sapanca destinasyonuna yönelik marka imaj algısının; katılımcıların cinsiyetlerine, yaşlarına, eğitim durumlarına, medeni durumlarına ve bölgenin özelliklerinin etkili olup olmadıkları test edilmiş ve marka imaj algısı üzerinde anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Yapılan analizler ve hipotezler neticesinde katılımcıların Sapanca'nın marka imaj algısına yönelik bir fark olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors in choosing a destination by tourists is the image and brand perception created for the region. In this context, the image and brand perception of the region, which has a touristic attraction, directly affects the tourists about the region in question. Today's tourists are more conscious than in the past and want to be informed about the destination they want to go to in advance. The awareness of the region is an important factor that plays an active role in the selection process of the destination. Features are even more important for a destination visited for the first time. Destinations that are aware of this aim to protect and develop these opportunities they have. In this study, the concepts of destination, brand and image are explained by examining the past researches within the scope of examining the related literature. Later, the features and types of these concepts were emphasized and what they mean when they came together was emphasized. The purpose of this study; To reveal the perception of the tourists with different demographic characteristics towards Sapanca's destination brand image. For this purpose, a study was carried out for tourists who prefer Sapanca region in certain periods. In this thesis study, which is quantitative in terms of its type, the survey technique was used as a data collection method. The population of the research is the tourists who prefer Sapanca. As the sample group, 398 people were reached and the“easily accessible sampling”method was used as the sampling method. Some of the prepared questionnaire data were collected by hand and some of them were collected by a questionnaire form prepared in the WEB environment. Collected data were analyzed using SPSS statistical program. In line with the findings obtained, the brand image perception towards Sapanca destination; It was tested whether the participants' gender, age, educational status, marital status and the characteristics of the region (social, economic, cultural, touristic, etc.) were effective and it was determined that there was no significant difference on the brand image perception. As a result of the analyzes and hypotheses, it was seen that there were no differences in the brand image perception of Sapanca by the participants.