Çağdaş sanat tarihi bağlamında öz ve yeni medya ilişkisi
The relationship between essence and new media in the context of contemporary art history
- Tez No: 881259
- Danışmanlar: PROF. RIDVAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
“Çağdaş Sanat Tarihi Bağlamında Öz ve Yeni Medya İlişkisi”adlı tez çalışması, uygarlık tarihinden günümüze kadar üretilen görsel kültür ögeleri ve anlatılarının, öz ve biçim bağlamındaki ilişkileri incelenerek, bugünün sanat ortamlarına ışık tutmayı amaçlamıştır. Bu araştırma, dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, sanat, sanat eseri, öz ve biçimlerin tanımlarına ve geçmişten günümüze önemli eserler üzerinden karşılaştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde, geçmişten günümüze etkisi olabilecek akım ve düşünce grupları incelenmiştir. İkinci bölümün son bölümünde ise konu kapsamında önemli görülen Yeni Medya Sanatının kullanım alanlarına odaklanılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde, 'Çağdaş' ve 'Güncel Sanat' kavram ve ortamları açıklanarak 'Yeni Medya Sanatı' bağlamında örneklerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Çağdaş sanat ortamlarında ortaya koyulan görsel içeriklerin, öz ve biçim bağlamında ilişkileri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölüm olan son bölümde ise, medya araçlarının sadece sanat alanında değil, birçok endüstride de kullanıldığı örnekler verilerek anlatılmış, Yeni Medya Sanatının, çağdaş sanatçı için önemli bir araç olduğu, günümüzde üretilen göstergelerin geçmişte tarih boyunca üretilmiş göstergeler ile güçlü ilişkiler kurduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Relationship between Essence and New Media in the Context of Contemporary Art History”aims to shed light on today's art environments by examining the relationships in the context of essence and form of visual culture elements and narratives produced from the history of civilization to the present day. This research consists of four parts. In the first part, definitions of art, works of art, essence and forms, and comparisons of important works from past to present are included. In the second part, movements and thought groups that may have an impact from past to present are examined. In the last part of the second part, we focus on the usage areas of New Media Art, which are considered important within the scope of the subject. In the third part of the research, the concepts and environments of 'Contemporary' and 'Contemporary Art' are explained and comparisons are made with examples in the context of 'New Media Art'. The relationship between the visual contents presented in contemporary art environments in the context of essence and form is emphasized. In the last part, which is the fourth part, it is explained by giving examples that media tools are used not only in the field of art but also in many industries, and it has been concluded that New Media Art is an important tool for contemporary artists, and that the signs produced today have strong relationships with the signs produced throughout history.