İzleyici- eser etkileşimi bağlamında yeni medya sanatı
Audience–artwork interaction in the context of new media art
- Tez No: 913613
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sanat üretimi, insanlığın kendini bir adım öteye taşıma isteğiyle sürekli değişmektedir. 20. yüzyıldan itibaren teknolojinin gelişimiyle görsel ve işitsel teknolojiler, sanatın üretimini ve algılanmasını dönüştürmüştür. İzleyici deneyiminin önem kazanmasıyla etkileşimli sanat türleri ortaya çıkmıştır. Bu tezde, dijital teknolojilerin mekan duygusu yaratmadaki rolü ve çağdaş sanattaki yeri incelenecektir. Sanatta ortam yaratmanın ve dijital enstalasyonların izleyici üzerindeki etkisinin çağdaş sanattan örneklerle araştırılması amaçlanmaktadır. Bu tez, dijital teknolojilerin çağdaş sanattaki kullanımını ve izleyici etkileşimi üzerindeki etkilerini inceleyerek yeni medya sanatının dönüşümünü ortaya koymaktadır. Bulgular, teknolojinin sanatçıya yeni bir bakış açısı kazandırarak sanat, sanatçı ve izleyici arasındaki etkileşimi daha dinamik hale getirdiğini göstermiştir. Dijital enstalasyonlar, izleyicide güçlü bir mekan duygusu yaratmakta ve izleyici katılımını teşvik ederek sanat deneyimini daha kişisel kılmaktadır. Sonuç olarak, dijital teknolojilerin sanatta ortam yaratma potansiyeli, çağdaş sanatın izleyici merkezli evrilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Art production has continuously evolved with humanity's desire to move forward. Since the 20th century, the development of visual and auditory technologies has transformed into both the production and perception of art. With the growing importance of audience experience, interactive art forms have emerged. This thesis aims to examine the role of digital technologies in creating a sense of space and their place in contemporary art. It also seeks to research through examples from contemporary art, the meaning of creating an environment in art, and the impact of digital installations on the audience. This thesis reveals the transformation of new media art by examining the use of digital technologies in contemporary art and their effects on audience interaction. The findings show that technology provides artists with a new perspective, making the interaction between art, artist, and audience more dynamic. Digital installations create a strong sense of space for the audience, encouraging participation and making the art experience more personal. In conclusion, the potential of digital technologies to create an environment in art contributes to the audience-centered evolution of contemporary art.