Spor bilimleri fakültesinde okuyan öğrencilerin stresle başa çıkma stratejileri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between stress coping strategies and psychological resilience levels of students studying at the faculty of sports sciences
- Tez No: 686556
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma kapsamında Ankara'da öğrenim gören spor bilimleri öğrencilerinin stresle başa çıkma stratejileri ile psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modelindeki araştırmada K B. Aydın (2008) tarafından geliştirilen (Gözden geçirilmiş) Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeğinden ve B W. Smith tarafından geliştirilip T. Doğan (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği: Ankara' da Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim görmekte olan ve bu araştırmaya gönüllü olarak katılan 135 kadın, 167 erkek olmak üzere toplam 302 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilerin dağılımları göz önünde bulundurularak ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız gruplar t-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (Anova) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki ise Pearson Korelasyonu ile incelenmiştir. İhtiyaç dâhilinde ikili grup karşılaştırmalarında Tukey post-hoc testinden yararlanılmış ve değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, it was aimed to determine the relationship between stress coping strategies and psychological resilience levels of sports science students studying in Ankara. In the research in the relational scanning model, Assoc. Dr. The Strategies for Coping with Stress Scale (Revised) developed by K B. Aydın and the Brief Psychological Resilience Scale developed by B W. Smith and adapted into Turkish by T. Doğan: 135 women who are studying at Sports Sciences Faculties in Ankara and participated in this research voluntarily, It was administered to a total of 302 students, including 167 males. Considering the distribution of the data in the analysis of the data, independent groups t-test or MannWhitney-U test was used in pairwise group comparisons, and one-way analysis of variance (Anova) was used for comparing more than two groups. The relationship between variables was analyzed using Pearson Correlation. When needed, Tukey post-hoc test was used in binary group comparisons and pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables.