Karşılanmayan hemşirelik bakım gereksinimleri ve nedenlerinin incelenmesi
Examination of missed nursing care requirements and reasons
- Tez No: 686583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Gereksinimleri Ve Nedenlerinin İncelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, araştırmanın yapıldığı tarihler arasında Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Ana Hizmet Binası'nda acil, yoğun bakım, dahili klinik, cerrahi klinikte çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 315 hemşire ile tamamlandı. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından literatür taranması ile oluşturulan, hemşirelerin tanıtıcı özelliklerini içeren Hemşireyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Cheltenham Hasta Sınıflama Ölçeği ve KHBÖ'den (Karşılanmayan Hemşirelik Bakım Gereksinimi Ölçeği) oluşan anket formu ile online toplandı. Cheltenham Hasta Sınıflandırma Ölçeğinden alınabilen minimum puan 3 ve maksimum puan 16' dır. KHBÖ Bölüm 1'den alınabilen en düşük puan 21, en yüksek puan 105 ve KHBÖ Bölüm 2'den alınabilen en düşük puan 16, en yüksek puan 64' tür. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Shapiro-Wilk testi ile değerlendirildi. Araştırmanın tanımlayıcı istatistikleri sayı, yüzde ortalama±standart sapma ya da median ve interquartilerange (IQR) ile gösterildi. Normal dağılıma uygunluğu dikkate alınarak kesikli değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-Kare Önemlilik Testi, iki grubun ölçek ortalamaların karşılaştırıldığı durumlarda bağımsız gruplarda t Testi (Student t Testi) ya da Man Whitney U testi kullanıldı. Üç ya da daha fazla grubun ölçek ortalamaların karşılaştırıldığı durumlarda Kruskall Wallis Test ve farkın hangi gruptan kaynaklandığı post-hoc Man Whitney U testi ile belirlendi. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi SPSS 23.0 paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with 315 nurses working in the following of the Kahramanmaraş Necip Fazıl City Hospital: Emergency, intensive care and the internal clinic area. (Give dates of the research). Nutrition of Research; The investigation of nurses with a written research form was collected online waing a questionnaire consisting of the Nurse Introductory Information Form containing an introductin and used the Cheltenham Patient Classification Scale and also the Missed Nursing Care Scale (MNC). The minimum score is 3 and the maximum score is 16 from the Cheltenham Patient Classification Scale. The lowest score that can be obtained from MNC Scale Part 1 is 21, the highest score is 105, and the lowest score that can be obtained from MNC Scale Part 2 is 16, the highest score is 64. The data was suitable for normal distribution and was evaluated with the Shapiro-Wilk test. The descriptive number of the study was represented by the percentage mean ± standard deviation or median and interquartile range (IQR). The result with strong normal distribution is the Chi-Square Significance Test for the comparison of discrete variables, the t Test (Student's t Test) or the Man Whitney U test in independent groups in which the mean scale of the two groups are compared. The interface where the scale means of three or more groups were compared was determined by Kruskal Wallis Test and the group from which the difference originated, by the post-hoc Man Whitney U test. The use of the data was done with SPSS 23.0 package program.