Santral seröz koryoretinopatili hastalarda mizaç özellikleri, eşlik eden psikiyatrik belirtiler
Temperament characteristics and accompanying psychiatric symptoms in patients with central serous chorioretinopathy
  1. Tez No: 686584
  2. Yazar: MUSTAFA ALEMDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bu çalışmada Santral Seröz Koryoretinopatili (SSKR) hastalarının mizaç, anksiyete ve depresyon özelliklerini tanımlamak ve bu faktörlerin SSKR üzerindeki etkilerini kontrol grubu ile karşılaştırılarak araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya steroid kullanma öyküsü olmayan 41 SSKR hastası ve birebir yaş ve cinsiyet uyumu olan, oftalmolojik patolojisi olmayan 41 olgu kontrol grubuna dahil edildi. Hasta ve kontrol grubundaki olguların tam oftalmolojik muayeneleri ve OKT bulguları kaydedildi. Tüm olgulara affektif mizacın değerlendirilmesi için TEMPS-A (Temperament Evaluation of Memphis, Pisa and San Diego Autoquestionnaire), durumluk ve sürekli anksiyete için STAI (The State-Trait Anxiety Inventory), depresyon bulguları için BDÖ (Beck Depresyon Ölçeği) ve intihar düşüncesi için BİDÖ (Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği) ölçekleri uygulandı. Ölçeklerden elde edilen skorlar hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to determine the temperament, anxiety and depression characteristics of patients with Central Serous Chorioretinopathy (CSCR) and to investigate the effects of these factors on CSCR by comparing them with the control group. Method: Forty-one CSCR patients without a history of steroid use and 41 patients with one-to-one age and gender match and no ophthalmologic pathology were included in the control group. Complete ophthalmological examinations and OCT findings of the patients in the patient and control groups were recorded. All participants were administered TEMPS-A (Temperament Assessment of the Memphis, Pisa, and San Diego Automatic Questionnaire) to assess affective temperament, STAI (State-Trait Anxiety Inventory) for trait anxiety, BDI (Beck Depression Scale) for depression symptoms, and BSS (Beck Scale for Suicide Ideation) scales for suicidal ideation.. The scores obtained from the scales were compared between the patient and control groups.