Kadınlarda online zumba egzersizlerinin vücut yağ oranları, yeme tutumları ve beden imajı üzerine etkisi
The effect of online zumba exercises on body fat rates, eating attitudes and body image in women
  1. Tez No: 686621
  2. Yazar: GÜLŞAH AKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA HÜRREM ÖZDURAK SINGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Spor, Nutrition and Dietetics, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Covid­19 salgınının yayılım hızını kontrol altında tutmak için sosyal hayat kısıtlamaları artmıştır. Pandemi sürecinde internet tabanlı uygulamalarla yaşamın büyük bir bölümü sürdürülürken artan kısıtlamalar, toplumu fiziksel inaktiviteyle baş başa bırakmıştır. Covid­19 pandemisi döneminde kilo kontrolü sağlamak için diyetisyene başvuran sedanter kadınlara verilen 8 haftalık online zumba egzersizlerinin vücut yağ oranı, yeme tutumu ve beden imajı üzerine etkisini belirlemek bu çalışmanın amacıdır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel tasarım çalışmasıdır. Çalışma 2020 Aralık-2021 Mart tarihlerinde, 20-40 yaş aralığında Amasya ilindeki tıp merkezinin beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 150 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılar zumba egzersizi, yürüme egzersizi ve kontrol olmak üzere 50'şer kişilik üç gruba ayrılmıştır. Uygulama gruplarına 8 hafta boyunca zumba ve yürüme egzersiz programı uygulanmıştır. Çalışmada beden imajı için“Vücut algısı ölçeği”ve yeme tutumu için“Üç faktörlü beslenme anketi”uygulanmıştır. Vücut yağ oranları Biyoelektriksel İmpedans Analizi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Societal restrictions have increased to keep the rate of spread of the Covid19 epidemic under control. While a large part of life is sustained with internet-based applications during the pandemic process, the increasing restrictions have the society with physical inactivity. The aim of this study is to determine the effect of 8-week online zumba exercises on body fat ratio, eating attitude and body image, given to sedentary women who applied to dieticians to control weight during the Covid19 pandemic. The research is an experimental design study with pre-test and post-test control groups. The study was conducted between December 2020 and March 2021, with 150 people between the ages of 20 and 40 who applied to the nutrition and diet clinic of the medical center in Amasya. Participants were parted into three groups of 50 each: zumba exercise, walking exercise and control. Zumba and walking exercise program was applied to the application groups for 8 weeks. In the study,“Body perception scale”for body image and a“three-factor nutrition questionnaire”for eating attitude were used. Body fat ratios were determined by Bioelectrical Impedance Analysis.