Özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin okul-aile işbirliğine ilişkin görüşlerinin incelenmesi: Kayseri ili örneği
Examination of the opinions of teachers working in special education vocational training centers on school-family cooperation: Example of Kayseri province
- Tez No: 686645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, özel eğitim mesleki eğitim merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin okul-aile işbirliğine yönelik görüşlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu Kayseri ili merkezinde yer alan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki özel eğitim mesleki eğitim okulunda görev yapmakta olan 11 özel eğitim alan öğretmeni ve sınıf öğretmenliğinden alan değişikliği ile özel eğitime geçiş yapmış 9 öğretmen olmak üzere toplam 20 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Okul-Aile İşbirliği Durumları Soru Formu ve Okul-Aile İşbirliğine Yönelik Görüşme Soruları Formu kullanılmıştır. Araştırmada veriler nitel araştırma yöntemi doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Çalışma verilerinin analizinde nitel araştırma tekniklerinden betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; okul-aile işbirliği; öğretmenlerin, öğrencilerin eğitimi açısından üzerinde önemle durdukları bir konudur. Bununla birlikte çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç; okul-aile işbirliğinde yaşanan sorunlardır. Öğretmenler, okul-aile işbirliğinde talep eden tarafın sürekli bir biçimde kendileri olduğunu ve veliler tarafından işbirliğine yönelik bir girişimin olmadığını ifade etmektedirler. Aynı zamanda velilerin toplantılara katılmamaları, bireysel görüşmelere gelmemeleri ve çocuklarına karşı aşırı ilgisiz oluşları işbirliğini etkileyen önemli faktörlerdir. Çalışmadan elde edilen bu bulgular ilgili alanyazın ve uygulamalar çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the views of teachers working in special education practice centers on school-family cooperation. A total of 20 participants, including 11 special education teachers and 9 teachers who switched from classroom teachers to special education with a change in the field in two special education vocational training schools affiliated to the Ministry of Education located in the center of Kayseri province formed the working group of the study. As a data collection tool, Personal Information Form, School-Family Cooperation Situations Question Form and Interview Questions Form for School-Family Cooperation were used in the research. In the study, data was collected using interview technique in line with the phenomenon science method. Qualitative research techniques and descriptive analysis techniques were used in the analysis of the study data. Among the important results obtained from the study; school-family cooperation; a topic that teachers focus on in terms of students ' education. In this context, another result from the study: problems experienced in school-family cooperation. Teachers constantly state that the demanding party in school-family cooperation is themselves, and there is no attempt to cooperate by parents. At the same time, the fact that parents do not attend meetings, do not come to individual meetings, and are extremely indifferent to their children are important factors that affect cooperation. These findings from the study were discussed within the framework of the relevant literature and applications.