حاشية عمر محمد ٲمين بن معروف بن عمر المردوخي القرَداغي على البدر الطالع للجلال المحلّي على جمع الجوامع من بداية الكتاب إلى تعريف الصحّة - دراسة وتحقيقا
Celâlüddîn el-Mahallî'nin Cem'u'l-Cevâmi' Üzerine Kaleme Alınan Karadâği Haşiyesi'nin İnceleme ve Edisyon Kritiği: Baştan 'Sıhhat' Tarifine Kadar
- Tez No: 797455
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, Celâl el-Mahalli'nin (ö. hicrî 864) Cemʻu'l-cevâmiʻ adlı eserinin bir bölümünün edisyon kritiğini yapmayı amaçlamaktadır. Haşiyenin önemi başlıkta yer alan şerh üzerine kaleme alınmış en özgün haşiye olmasından gelmektedir. Müellif Cemʻu'lcevâmiʻ üzerine yazılan Ḥāşiyet Zekeriyyā ve'l-ʻAṭṭār, İbn Kāsım el-ʻAbbādī, Kemāl İbn Ebī Şerīf gibi birçok şerh ve haşiyeyi bir araya getirmiştir. Yazarın ifadeleri açık, karmaşıklıktan uzaklık, mesele ve ibarelerin açıklanmasında basitleştirme şeklinde karakterize edilebilir. Eserin kaynakları sahihtir ve özgündür. Usul-i fıkıh kitaplarına dayanan eser meseleleri mantıkî kurallar çerçevesinde incelemektedir. Araştırmacı, imamları (Subkî, El-Mahallî ve El- Karadâği) tercüme ederken, onların entelektüel biyografilerini anlatırken tarihi betimle yöntemini takip etmiştir. Metnin nüshalarında ise tahkik ve ta'lik yöntemini takip eden araştırmacı, modern yazım ve noktalama kurallarına göre metni düzenlemiş, sözleri kaynaklarına isnad etmiş ve nihai olarak da bir sonuç ve kaynakça ile çalışmayı tamamlamıştır. Çalışma birçok sonuca ulaşmıştır: İlk olarak müellif sadece basit bir nakledici değildir. Bilakis o aynı zamanda şerh ve metne birden çok yerde müdahalede bulunmaktadır. Müellif ayet ve hadisleri zikrederken sadece ilgili şâhidi zikretmekle yetinmekte ve pasajın bütününü zikretmekten kaçınmaktadır. Müellifin alimlerden yapmış olduğu nakillerde oldukça güvenilir olduğu gözlemlenmektedir. Önceki eserlerinde alimlerden çok fazla alıntı ve nakil yapmayan müellifin bunun aksine bolca şerh ve haşiyeye atıf yaptığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to make an edition criticism of a part of the Ḥāshiyat Alqradāghy on Jamʻ al-jawāmiʻ by Jalal Al-Mahalli (d. 864 AH), about which Islamic jurisprudence. The importance of this Ḥāshiyat comes from being one of the precious Ḥāshiyats to the above-mentioned commentary, in which the author combined many footnotes and explanations on Jamʻ al-jawāmiʻ, including Ḥāshiyat Zakarīyā wa-al-ʻAṭṭār wa-Ibn Qāsim al-ʻAbbādī wa-al-kamāl Ibn Abī Sharīf to other than that. The author's statement was characterized by clarity, distance from complexity, ambiguity, and simplification in explaining issues and phrases. His sources were authentic, and he relied on books in Islamic jurisprudence, as he was interested in editing issues with logical rules. The researcher followed the descriptive-historical approach when translating the imams (Subki, Al-Mahalli, and Al- Qradāghy), defining their intellectual biographies, and the method of taḥqīq and commentary in the edited sections of the text and adjusting it according to the rules of modern writing from punctuation and spelling, and attributing the sayings to their sources, then at the end the conclusion and the list of sources and references. The study concluded with several results: The author was not only a narrator, but he used to rectify the material and the commentator in many places, as well as when mentioning the verses and hadiths, he mentions evidence in them only without mentioning all of them, and he was honest in his narratives about the scholars, the approach of the author in all his other books are that he does not quote from scholars, but here he violated his approach and quoted commentaries and ḥāshiyats.