Hamburger köfte üretiminde antioksidan kullanımının bazı kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of antioxidant use on some quality properties in hamburger meatball production
- Tez No: 686776
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada yağ içeriği % 25 olan 3 farklı köfte hamuru hazırlanmıştır. Bu hamurlara % 2 oranında tuz + antioksidan ilave edilmiştir. Hamburger köfte üretiminde % 80 et + yağ, % 3 baharat, % 5 su, % 2 tuz + antioksidan, % 10 ekmek kullanılmıştır. Antioksidanın homojen dağılımının sağlanabilmesi için tuz ile birlikte ilave edilmiştir. 1000 ppm biberiye ekstraktı (K1), 1000 ppm askorbik asit (K2) ve antioksidan içermeyen örnek (K3) olmak üzere 3 farklı örnek hazırlanmıştır. Başlangıçta, % nem, protein, yağ, pH, TBA, pişirme sonrası ise çap azalışı ve ağırlık kaybı belirlenip duyusal analizler yapılmıştır. Depolamanın (0, +4 0C'de) 0., 5., 10., ve 15. günlerinde pH değeri, tiyobarbütirik asit (TBA) değeri, nem değeri, protein değeri, yağ değeri, (a*), kırmızılık (b*), sarılık ve (L) açıklık-koyuluk değerleri saptanmıştır. Örneklerin TBA değerleri üretim aşamasında sürekli artış göstermiş ve lipit oksidasyonunun başladığı görülmüştür. Antioksidan ilave edilmeyen kontrol örneğinin TBA değerlerinin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, 3 different meat ball doughs with 25% fatcontent were prepared. To each dough, 2% of salt + antioxidant were added. The formulation of the meatballs were followed; 80% meat + fat, 3% spice, 5% water, 2% salt + antioxidant, 10% bread. Antioxidants were added with the salt in order to achieve a homogeneous distribution of the antioxidant. Three different samples were prepared as with 1000 ppm of rosemary extract (K1), 1000 ppm of ascorbicacid (K2), andthe control sample without any antioxidant (K3). Initially, the moisture, protein, fat contents, pH and, TBA levels, weight loss and diameter reduction after cooking were determined. The, sensory analysis was performed as well. The pH value, thiobarbuturicacid (TBA) value, moisture value, protein value, oil value and instrumental CIE * lightness-darkness(L *), redness (a *) andyellowness (b *) values were determined. The TBA values of the samples increased continuously during the production phase and it was observed that lipid oxidation started. It was observed that the TBA values of the control sample with out antioxidant addition was higher than the other groups exposed.