Regülasyon 58.03'e göre arka koruma donanımı tasarımı
Rear underrun protection device design according to regulation 58.03
  1. Tez No: 686892
  2. Yazar: ENGİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Dünyada lojistiğin önemi her geçen gün artmaktadır. Lojistik biçimleri arasında karayolu taşımacılığı önemli bir yer tutmaktadır. Karayolu taşımacılığında kullanılan ağır yük taşıtlarının hacimsel büyüklükleri ve ağırlık kapasiteleri itibari ile karayolunda seyahat eden diğer araçlar için önemli risk faktörü olarak ortaya çıkmaktadır. Ağır yük taşıtlarında araç ağırlıklarının azaltılması, aracın daha fazla yük taşıyabilmesine imkan sağlanması nedeniyle lojistik firmalarının karlılığını artırmaktadır. Bununla birlikte aracın daha fazla yük taşıyabilmesi, karayollarındaki araç sayısının azalmasına etki etmekte, buna bağlı olarak trafikteki kaza riskinin ve karbon salınımının azalmasını sağlamaktadır. Bu nedenle ağır yük taşıtları mümkün olan en hafif donanımlarla imal edilmesi lojistik firmalarının satın alacakları aracın belirlenmesinde önemli bir kriterdir. Ağır yük taşıtlarına arkadan çarpma durumundaki trafik kazalarında ortaya çıkan ölümlerin azaltılması için arka koruma donanımına ilişkin Regülasyon 58'in 02'inci versiyonuna güncelleme yapılarak 03'üncü versiyonu yayınlanmıştır. Çalışmada, arka koruma donanımında yasal olarak yapılan bu değişiklikler nedeni ile arka koruma donanımı ağırlığının asgari düzeyde etkilenmesi ve donanımdaki bu ağırlık değişikliğinin araç taşıma kapasitesine asgari etkisi için yeni arka koruma donanımı tasarımı yapılmıştır. Yapılan tasarım sonlu elemanlar yöntemi ile analiz edilerek doğrulanmıştır. Doğrulanan tasarıma Regülasyon 58'de belirtilen yeni test kuvvetlerine göre statik testler yapılarak arka koruma donanımı uygunluğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of logistics in the world is increasing day by day. Road transport has an important place among the forms of logistics. Heavy goods vehicles used in road transport emerge as an important risk factor for other vehicles traveling on the road due to their volumetric size and weight capacity. It increases the profitability of logistics companies by reducing vehicle weights in heavy load vehicles and allowing the vehicle to carry more loads. However, the fact that the vehicle can carry more load has an effect on the decrease in the number of vehicles on the highways, thus reducing the risk of accidents and carbon emissions in traffic. For this reason, the production of heavy-duty vehicles with the lightest possible devices is an important criterion in determining the vehicle to be purchased by logistics companies. In order to reduce the deaths caused by traffic accidents in the case of rear-end collisions with heavy goods vehicles, the 02nd version of Regulation 58 regarding the rear underrun protection devices was updated and the 03th version was published. In the study, due to these legal changes in the rear underrun protection devices, the weight of the rear underrun protection is minimally affected and a new rear underrun protection devices has been designed for the minimum effect of this weight change on the vehicle carrying capacity. The design has been analyzed and verified using the finite element method. Static tests were performed according to the new test forces specified in Regulation 58 to the confirmed design and the compatibility of the rear underrun protection devices was verified.