Erken Cumhuriyet Dönemi politikalarının hüsn-i hat sanatına etkileri
The effects of Early Republican Period policies on Islamic calligraphy
  1. Tez No: 686906
  2. Yazar: MEHMET ŞEVKET ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYFETTİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sanat Tarihi, Public Administration, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nda ıslahat hareketleriyle birlikte başlayan modernleşme sürecinin bir parçası olan Batılılaşma akımı, Cumhuriyet döneminde uygulanan çağdaşlaşma hareketlerinin temelini oluşturmaktadır. Cumhuriyetin Batılılaşma temelindeki ulus devlet anlayışı, geçmişle bağlarını kopartmak üzere yeni bir toplum inşasıyla meydana getirilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda atılan adımlar devlet yönetiminden, toplumsal alana, sanat dallarını da kapsayacak şekilde etki etmiştir. Yazının İslâm'ın doğuşuyla birlikte farklı bir hüviyete bürünerek sanat seviyesine yükselmesiyle meydana gelen ve Osmanlı ekolüyle olgunlaşarak farklı bir seviyeye ulaşan hüsn-i hat sanatı bu uygulamalardan etkilenen sanat dallarından biri olmuştur. Bu tez, Erken Cumhuriyet Dönemi politikalarının hüsn-i hat sanatına etkilerini konu edinmektedir. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e uzanan modernleşme süreci tarihsel dönüm noktaları üzerinden aktarıldıktan sonra, hüsn-i hat sanatının doğuşu ve Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki tarihsel seyri ve önemi ele alınmıştır. Erken Cumhuriyet Dönemi sanat anlayışı, muhtelif sanat dalları üzerinden ele alınıp dönem içerisindeki uygulamaların hüsn-i hat sanatı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Westernization movement is a part of the modernization period, which began with the reform movements in the Ottoman Empire, formed the basis of the modernization movements implemented in the Republican period. The Republic's nation-state concept based on Westernization was aimed by building a new society breaking the relation with the past. The steps taken in that context affect from state administration to the social sphere, including the branches of art. Islamic calligraphy, which emerged with the evolve of writing to the level of art by gaining a different quality with the birth of Islam and reached a different level by flourishing with the Ottoman Ecole, has been one of the fields of art affected by these practices. This thesis considering the impacts of the policies of the Early Republican Period in Turkey on Islamic calligraphy. After narrating the modernization process, whose roots are traced back to the Ottoman Empire to the Republic, by focusing on historical milestones, the birth of Islamic calligraphy, and its historical course and significance examined within the framework of the Ottoman Empire period. After investigating the mentality of art in the Early Republican Period in various fields of art, the impacts of policies examined which implemented during the period on Islamic calligraphy.