Noise characterization and performance simulation of semiconductor lasers and avalanche photodiodes
Yarıiletken lazerlerinin ve avalanche fotodiyotların gürültü özelliklerinin belirlenmesi ve performans simülasyonları
  1. Tez No: 68702
  2. Yazar: BÜLENT BALKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜYAL ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Siber Sistemler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
oz YARIİLETKEN LAZERLERİNİN VE AVALANCHE FOTODİYOTLARIN GÜRÜLTÜ ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ VE PERFORMANS SİMULASYONLARI Balkır, Bülent Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rüyal Ergül Ocak 1997, 91 sayfa Yarıiletken lazerlerinin AM quantum gürültü özellikleri, tek-modlu oran denklemleri yardımıyla incelenmiştir. Lazerin maddesel ve yapısal parametrelerinin gürültü karakteristiklerine etkisi belirlenmiştir. Ayrıca, avalanche fotodiyotların gürültü özellikleri de araştırılmış ve ortalama tahrik yanıtları, pozisyona bağlı ve pozisyondan bağımsız iyonizasyon katsayıları durumları için ayrı ayrı elde edilmiştir. Daha sonra, sonuçlar, yarıiletken lazerleri ve avalanche fotodiyotlar için bir performanssimulasyonu oluşturacak şekilde sunulmuştur. Son olarak avalanche fotodiyotlarının sıcaklık bağımlılığı incelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NOISE CHARACTERIZATION AND PERFORMANCE SIMULATION OF SEMICONDUCTOR LASERS AND AVALANCHE PHOTODIODES Balkır, Bülent M.S., Department of Electrical and Electronics Engineering Supervisor : Prof.Dr. Rüyal Ergül January 1997, 91 pages AM quantum noise properties of semiconductor lasers were studied through the use of single-mode rate equations formulation. Dependencies of noise characteristics on the material and structural parameters were determined. In addition, the noise properties of avalanche photodiodes were investigated and mean impulse response was obtained for both position-independent ionization coefficient and position-dependent ionization coefficient cases. Then, the results were presented so as to constitute a performance simulation for msemiconductor lasers and avalanche photodiodes. Finally, the temperature dependence of APD's was studied. IV