Normal işiten bireylerde level spesifik chirp 500 HZ ve tone burst 500 hz uyaran kullanılarak oküler VEMP dalgalarının karşılaştırılması
Comparison of ovemp waves using Ls(level specific) chirp 500 HZ and tone burst 500 HZ stimulus
- Tez No: 687030
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. MEHMET CELALETTİN CİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç:Çalışmamızda sağlıklı bireylerde 500 Hz'deToneBurst ve Level Spesifik Chirp uyaranları ile elde edilen oVemp yanıtlarının saptanması ve bu bulguların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Kulak zarı ve orta kulak muayene bulguları doğal elde edilen,Vestibuler ve nörojenik rahatsızlığı olmayan,katılımcılarda Level Spesifik Chirp 500 Hz ve ToneBurst 500 Hz uyaran kullanılarak oVemp bulguları elde edilmiştir.Eşikdeğer,latans,amplitüt değerleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Yapılan bir çalışmaya istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde Level Spesifik Chirp 500 Hz uyaran ile elde edilen kayıtların daha daha düşük eşik değer ve daha kısa latans değerleri elde edilmiştir. Sonuç: Level Spesifik Chirp 500 Hz lehine daha net ve daha düzgün dalga morfolojisi daha düzgün daha yüksek amplitüt değerleri elde edilmesi test yorumlanmasında kolaylık sağladığı gözlemlenmiş olup test yorumlamasındaki kolaylık sonrası daha güvenilir cevaplar ve kısa test süresi klinik açıdan avantaj oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
AIM In our study, it was aimed to determine the oVemp responses obtained with Comparison of Ocular Vemp Waves Using Level-Specific Chirp and Tone Burst Stimulus at 500Hz in Normal Hearing Individuals. METHOD : In our study, it is aimed to determine the oVemp responses obtained with Tone Burst and Level Specific Chirp stimuli at 500 Hz and to compare this target. RESULTS: In a study, lower threshold values and shorter latency values were obtained for the recordings obtained with Level Specific Chirp 500 Hz stimulus in a statistically significant way. CONCLUSION: In favor of Level Specific Chirp 500 Hz, clearer wave morphology, smoother and higher amplitude values were obtained. It has been observed that it provides convenience in test interpretation, and after the convenience in test interpretation, more reliable answers and short test time have created clinical advantages