İnfertil kadınlarda stigma algısının emosyonel sorunlara etkisi
The effect of stigma perception on emotional problems in infertile women
- Tez No: 687098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE BÜYÜKKAYACI DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma infertil kadınlarda stigma algısının emosyonel sorunlara etkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma, Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezi (ÜYTM)'nde, Ekim 2019-Aralık 2019 tarihleri arasında olasılıksız örnekleme yöntemlerinden rastlantısal örnekleme yöntemi ile seçilen toplam 120 primer infertil kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu (KBF)”,“İnfertilite Damgalanma Ölçeği (İDÖ)”,“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”,“Durumluk ve Sürekli Anksiyete Ölçeği (DSAÖ)”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U, T, Kruskal Wallis ve Spearman's rho korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmamızda, İDÖ ölçeği puan ortalamasına göre infertil kadınların orta düzeyde damgalanma (47,34±21,91) hissettikleri belirlenmiştir. İnfertil kadınların İDÖ alt boyut puan ortalamalarına ilişkin dağılımlar incelendiğinde ise toplumsal damgalanma (14,78±8,24) ve sosyal geri çekilme (13,28±5,84) alt boyutlarına ilişkin puan ortalamalarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kadınların %67,5'inin minimal depresyon, %56,7'sinin orta derecede durumluk anksiyete ve %71,7'sinin orta derecede sürekli anksiyete yaşadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive cross-sectional type in order to determine the effect of stigma perception on emotional problems in infertile women. The research consisted of 120 primary infertile women selected by random sampling method, one of the improbable sampling methods, between October 2019 and December 2019 at Çorum Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital Assisted Reproductive Therapy Center (ARTC).“Personal Information Form (PIF)”,“Infertility Stigma Scale (ISS)”,“Beck Depression Scale (BDI)”and“State and Trait Anxiety Scale (SCAS)”was applied. In the evaluation of the data, Mann Whitney U, T, Kruskal Wallis and Spearman's rho correlation test was used. In our study, it was determined that infertile women felt moderately stigmatized (47,34±21,91) according to the mean score of the ISS scale. When the distribution of infertile women's sub-dimension mean scores was analysed, it was found that the mean scores of social stigma (14,78±8,24) and social withdrawal (13,28±5,84) sub-dimensions were higher. It was determined that 67,5% of the women experienced minimal depression, 56,7% moderate state anxiety and 71,7% moderate trait anxiety.