İnfertil kadınlarda eş desteği ve stres arasındaki ilişkide damgalanmanın aracı rolü
The mediating role of stigma in the relationship between spousal support and stress among infertile women
  1. Tez No: 1018903
  2. Yazar: ELİF KERTİŞÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, infertil kadınlarda eş desteği ile stres düzeyi arasındaki ilişkide damgalanmanın aracı rolünü incelemektir. Çalışma, kesitsel bir araştırma olarak tasarlanmış ve ilişkisel tarama modeli temelinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 18–45 yaş aralığında infertilite tanısı almış 290 kadın oluşturmuştur. Katılımcılardan veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Eş Desteği Ölçeği, İnfertilite Stres Ölçeği ve İnfertilite Damgalanma Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sürecinde değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile değerlendirilmiş; eş desteği, damgalanma ve stres arasındaki yapısal ilişkiler ise yapısal eşitlik modellemesi aracılığıyla test edilmiştir. Analiz sonuçları, infertil kadınlarda eş desteği ile stres düzeyi arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Eş desteği arttıkça stres düzeyi azalmaktadır. Ayrıca damgalanma düzeyi ile stres arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmış, eş desteği ile damgalanma arasında ise negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Damgalanma yükseldikçe stresin arttığı; eş desteğinin ise damgalanmayı azaltıcı yönde rolünün olduğu saptanmıştır. Aracılık analizine göre, damgalanma algısının eş desteği ile stres arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, infertilite ve psikososyal etmenler arasındaki ilişkileri inceleyen ulusal ve uluslararası araştırmaların sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bulgular, toplumsal cinsiyet rolleri, kadınlık kimliği ve annelik beklentileri çerçevesinde tartışılmıştır. Çalışmanın sınırlılıkları belirtilmiş ve gelecekte yapılacak araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur. Klinik uygulamalar açısından, infertil kadınlarla yapılan psikososyal müdahalelerde damgalanma farkındalığının artırılması, eş desteğini güçlendirme ve stresle başa çıkma becerilerine odaklanan programların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the mediating role of stigma in the relationship between perceived spousal support and stress levels among infertile women. The study was designed as a cross-sectional research and conducted based on a relational survey model. The sample consisted of 290 women, aged between 18 and 45 years, who had been diagnosed with infertility. Data were collected through face-to-face interviews. The data collection instruments included the Demographic Information Form, the Spousal Support Scale, the Infertility Stress Scale, and the Infertility Stigma Scale. In the statistical analysis process, relationships between variables were evaluated using correlation analysis, and the structural relationships among spousal support, stigma, and stress were tested through structural equation modeling. The results indicated a significant negative relationship between spousal support and stress levels among infertile women, suggesting that higher levels of spousal support are associated with lower levels of stress. Additionally, a significant positive relationship was found between stigma and stress, whereas a significant negative relationship was identified between spousal support and stigma. Findings demonstrated that higher levels of stigma are associated with increased stress, while spousal support plays a role in reducing stigma. According to the mediation analysis, stigma was found to have a mediating role in the relationship between spousal support and stress. The findings were discussed in relation to national and international studies examining the interplay between infertility and psychosocial factors, particularly within the context of gender roles, female identity, and societal expectations of motherhood. The limitations of the study were addressed, and suggestions for future research were provided. From a clinical perspective, it is recommended to develop psychosocial interventions for infertile women that focus on increasing stigma awareness, strengthening spousal support, and enhancing coping strategies for stress management.