İnfertilite tedavisi gören kadınlarda damgalanma ile fertilite uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between stigma and fertility adjustment in women undergoing infertility treatment
  1. Tez No: 900443
  2. Yazar: SÜMBÜL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YETER DURGUN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnfertilite tedavisi gören kadınlarda damgalanma ile fertilite uyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi Öğrenci Adı ve Soyadı: Sümbül DİNÇER Danışmanı: Doç. Dr. Yeter DURGUN OZAN Anabilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Amaç: Bu araştırma infertilite tedavisi gören kadınlarda damgalanma ile fertilite uyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ve korelasyonel araştırma tipinde tasarlanmıştır. Araştırma, Dicle Üniversitesi Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Kliniği ve Jinekoloji Polikliniğinde Haziran-Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 253 infertilite tedavisi gören infertil kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Fertilite Uyum Ölçeği' ve 'İnfertilite Damgalanma (Stigma) Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS (Statistical Program for Social Sciences) 24.0 paket programı ile yapılmıştır. Bulgular: Kadınların İnfertilite Damgalanma Ölçeğinden aldıkları toplam puan ortalamasının 54.55 ± 24.32 olduğu bulunmuştur. İnfertilite Damgalanma Ölçeği alt boyutlarından olan Toplumsal Damgalanma boyutunun 18.33 ± 9.26 ile en yüksek puan ortalamasına sahip olduğu saptanmıştır. Kadınların Fertilite Uyum Ölçeğinden aldıkları puan ortalamasının 24.68 ± 4.80 olduğu belirlenmiştir. İnfertilite Damgalanma Ölçeği ve Fertilite Uyum Ölçeği puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Student's Surname and Name: Sümbül Dinçer Adviser of Thesis: Doç. Dr. Yeter DURGUN OZAN Department: Women's Health and Diseases Nursing Aim: This study was conducted to examine the relationship between stigma and fertility adjustment in women undergoing infertility treatment. Material and Method: The research was designed as descriptive and correlational research type. The research was conducted at Dicle University Hospital In Vitro Fertilization (IVF) Clinic and Gynecology Polyclinic between June and November 2022. The sample of the study consists of 253 women receiving infertility treatment. 'Personal Information Form', 'Fertility Adjustment Scale' and 'Infertility Stigma Scale' were used to collect data. Data analysis was done with SPSS (Statistical Program for Social Sciences) 24.0 package program. Results: It was found that the total mean score of women from the Infertility Stigma Scale was 54.55 ± 24.32. It was determined that the Public Stigma dimension, which is one of the sub-dimensions of the Infertility Stigma Scale, had the highest mean score with 18.33 ± 9.26. It was determined that the average score women received from the Fertility Adjustment Scale was 24.68 ± 4.80. It was determined that there was a significant positive relationship between the Infertility Stigma Scale and Fertility Adjustment Scale scores.