Ortaokul öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutumlarının incelenmesi
The investigation of middle school students' attitudes toward grammar
- Tez No: 687161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEL HAYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nicel bir nitelik taşıyan, betimsel desenin kullanıldığı bu çalışma; Giriş, Kavramsal/Kuramsal Açıklamalar, Yöntem, Bulgular, Sonuç ve Tartışma olmak üzere altı ana bölümden oluşmuştur. Bu araştırmada, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin cinsiyet, yaşanılan yerleşim yeri, Türkçe dersi başarı notu, okunulan kitap sayısı ve gün içinde sosyal medya kullanma değişkenleri bakımından dil bilgisine yönelik tutumlarının düzeyi incelenmiş; sonuçta şu bulgulara ulaşılmıştır: Birinci alt problem ile ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanları arasında cinsiyet değişkeni bakımından anlamlı farklılaşmalar olduğu saptanmıştır. Ayrıca, farklılaşmanın kız öğrenciler lehine olduğu görülmüştür. İkinci alt problem ile ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanlarının yaşanılan yerleşim yeri değişkeni yönünden anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği araştırılmıştır. Sonuçta, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutumları arasında yaşanılan yerleşim yeri değişkeni açısından anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Üçüncü alt problem ile ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanları arasında Türkçe dersi başarı notu bakımından anlamlı bir farklılaşma olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma sonucunda, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanları arasında Türkçe dersi başarı notu bakımından anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır. Dördüncü alt problem ile ortaokul öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanları ile kitap okuma alışkanlıkları arasında anlamlı bir ilişki (korelasyon) olup olmadığı sınanmıştır. Sonuçta, ortaokul öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutumları ile okuma alışkanlığı arasında düşük düzeyli anlamlı bir olduğu anlaşılmıştır. Beşinci alt problem ile ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutum puanları ile gün içinde sosyal medya kullanma oranı arasında anlamlı bir ilişki (korelasyon) olup olmadığı incelenmiştir. Sonuçta, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin dil bilgisine yönelik tutumları ile gün içinde sosyal medya kullanma oranı arasında düşük düzeyli anlamlı bir ilişkinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This quantitative study, in which a descriptive design was used, consists of six main sections: Introduction, Conceptual/Theoretical Background, Methods, Results, Conclusion, and Discussion. This study examined the levels of middle school grade students' attitudes toward grammar in terms of the variables of gender, place of residence, Turkish course success grade, the number of books read, and the daily use of social media, and the following results were obtained: With the first sub-problem, it was investigated whether there were significant differences in the scores of middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar according to the gender variable. As a result of the study, it was found that there were significant differences between the scores of middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar in terms of the gender variable. Moreover, differentiation was observed in favor of female students. With the second sub-problem, it was investigated whether the scores of middle school 8th-grade students' attitude toward grammar differed significantly in terms of the variable of the place of residence. Consequently, it was revealed that there were significant differences between middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar in terms of the variable of the place of residence. With the third sub-problem, it was examined whether there were significant differences between the scores of middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar in terms of Turkish course success grade. As a result of the study, it was observed that there was a significant difference between the scores of middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar in terms of Turkish course success grade. With the fourth sub-problem, it was tested whether there was a significant correlation between the scores of middle school students' attitudes toward grammar and their reading habits. At the end, it was understood that there was a low-level significant correlation between middle school students' attitudes toward grammar and their reading habits. With the fifth sub-problem, it was examined whether there was a significant correlation between the scores of middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar and the rate of the daily use of social media. In conclusion, it was determined that there was a low-level significant correlation between middle school 8th-grade students' attitudes toward grammar and the rate of the daily use of social media.