Ebe ve hemşirelerin kendi kendine vulva muayenesi hakkındaki görüş ve uygulamaları: Bir durum çalışması
Opinion and practices about self-vulva examination of midwife and nurses: A qualitative case study
- Tez No: 687162
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE UYAR HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırma amacı ebe ve hemşirelerin kendi kendine vulva muayenesi hakkındaki görüş ve uygulamalarını belirlemek amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma nitel araştırma desenlerinden durum çalışması biçiminde tasarlanan iç içe geçmiş çoklu durum çalışması olarak tasarlandı. Bu araştırma Aydın İli kamu hastanelerinin Human Papilloma Virüs taraması yapan bir Aile Sağlığı Merkezi ve bir Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi birimi olmak üzere toplamda iki merkezde Mayıs 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında yapıldı. Veriler, Human Papilloma Virüs taramasında çalışan ve çalışma grubuna katılmayı kabul eden 12 ebe ve hemşire ile araştırmacı tarafından geliştirilen Tanıtıcı Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılarak toplandı. Araştırmadan elde edilen verilerin analizi tümevarımsal içerik analizi tekniği ile yapıldı. Önce görüşme sorularına verilen yanıtlar kelime kelime Microsoft Word belgesine yazıldı. Açık uçlu sorular ve yarı yapılandırılmış soru aracılığıyla yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelere ait veriler içerik analizi yoluyla çözümlendi. Ebe ve hemşirelerin sorulara verdiği yanıtlar tek tek okunarak kodlar oluşturuldu. Ortak yönleri olan başlangıç kodları alt tema ve temalar biçimde bir üst temada birleştirilerek sınıflandırıldı. Elde edilen tema çeşitliliği ve yoğunluğu yorumlanarak örneklerle birlikte raporlandı. Bulgular: Araştırmaya katılan ebe ve hemşirelerin, yaş ortalaması 37,75±10,97 olup, %66,6'sı evli, %58,3'ünün lisans mezunu ve kıdem yılı ortalaması 16,33±10,86'dır. Üç kişi Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezinde, sekiz kişi ise Aile Sağlığı Merkezinde çalışmaktadır. Ebe ve hemşirelerin %25'i düzenli olarak jinekolojik muayene yaptırmakta, %33,4'ü kendi kendine vulva muayenesi uygulamakta, %25'i kendi kendine vulva muayenesi hakkında eğitim aldığını ve %8,33'ü kurumuna başvuran kadınlara eğitim verdiğini söylemektedir. Sonuç: Ebe ve hemşirelerin çoğunluğunun, kendi kendine vulva muayenesini daha önce duymadığı ve bu muayene ile ilgili uygulamalarının yetersiz olduğu sonucuna varıldı. Bu nedenle ebe ve hemşirelerin, kendi kendine vulva muayenesi ve vulva kanserinin erken tanısındaki önemi konusundaki farkındalıklarının sağlanması için hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi, mesleklerinin kendilerine sunduğu eğitici rolünü aktif bir şekilde yerine getirmesi için desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the practices and opinions of midwives and nurses on vulvar self-examination. Materials and Method: The study was carried out as an embedded multiple case study designed using the case study format which is a qualitative research design. This study was conducted between May 2020 and May 2021 at two centres in Aydın; one, a Family Health Center that performs Human Papilloma Virus screening at public hospitals in Aydın and the other, a Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Centre unit. Data were collected using the Introductory Information Form and a Semi-Structured Interview Form developed by the researcher from 12 midwives and nurses who worked in Human Papilloma Virus screening unit and agreed to participate in the study group. The analysis of the data obtained was performed using the inductive content analysis technique. Firstly, answers to the interview questions were written word by word in a Microsoft Word document. Open-ended questions and the data from the face-to-face interviews conducted using semi-structured question were analyzed using content analysis. By reading the answers given by the midwives and nurses to the questions one by one, codes were created. The initial codes with common aspects were combined into a parent themes and classified as sub-themes and themes. The obtained theme diversity and density were then interpreted and reported with examples. Results: The average age of the midwives and nurses who participated in the study was 37.75±10.97. 66.6% of them were married, 58.3% were university graduates, and the average year of seniority was 16.33±10.86. Three people worked at the Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Center, while eight people worked at the Family Health Center. Of the midwives and nurses who participated in the study, 25% had regular gynecological examination performed, 33.4% performed vulvar self-examination, 25% reported having received training on vulvar self-examination, and 8.33% educated the women who visited their institutions. Conclusion: In conclusion, a majority of the midwives and nurses had not heard of vulvar self-examination before and their practices regarding this examination were insufficient. For this reason, it is recommended that in-service training programmes be organised to raise awareness among midwives and nurses about the importance of vulvar self-examination and early diagnosis of vulvar cancer, and that midwives and nurses be supported to actively fulfill their role as educators as expected of the profession.