The impact of sel-integrated task-based activities on EFL vocabulary learning and metacognitive concept development of secondary school children
Ortaokul öğrencilerinde İngilizce kelime öğrenimi ve üstbilişsel kavram gelişimi üzerinde sosyal duygusal öğrenme entegreli görev tabanlı etkinliklerin etkisi
  1. Tez No: 981638
  2. Yazar: SEDA NUR AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİM GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kırsal bölgelerde yaşayan beşinci sınıf Türk öğrencilerine İngilizce kelime öğretiminin Sosyal Duygusal Öğrenme (SDÖ) entegrasyonu yoluyla nasıl desteklenebileceğini incelemektedir. Çalışma grubunun bir kısmını Mevsimlik Tarım İşçileri (METİP) programından etkilenen öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırma, yarı deneysel yapısının yanı sıra, okulda yalnızca tek bir beşinci sınıf bulunduğu ve bu sınıfın doğal olarak sınırlandırılmış bir grup olması nedeniyle durum çalışması deseni de benimsemiştir. Bu durum çalışması yaklaşımı, öğrencilerin dilsel ve sosyo-duygusal gelişimlerinin gerçek sınıf ortamında bütüncül bir şekilde incelenmesine olanak sağlamıştır. Araştırmada yakınsayan paralel karma yöntem ve tek gruplu ön test–son test yarı deneysel desen kullanılmış olup, toplam 35 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Kelime öğretimi, SDÖ ilkeleri olan öz farkındalık, öz düzenleme, sorumlu karar verme, ilişki kurma becerileri ve sosyal farkındalık İngilizce öğretim programına entegre edilerek desteklenmiştir. Veriler duygu temelli ön–son kelime bilgisi testi, duygu temelli senaryo görevleri ve alan notları aracılığıyla toplanmıştır. Nicel bulgular, öğrencilerin kelime başarısında anlamlı bir artış olduğunu göstermiştir. Nitel bulgular ise öğrencilerin öğrenmeye yönelik olumlu tutumlarında, iş birliği becerilerinde ve duygusal farkındalıklarında gelişme olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, SDÖ'nün yalnızca akademik başarıyı artırmakla kalmayıp dezavantajlı öğrenci gruplarının duygusal ve sosyal gelişimini de desteklediğini göstermiştir. Bu nedenle, SDÖ'nün yabancı dil eğitiminde bütüncül bir strateji olarak benimsenmesi önerilmekte olup, bu durum çalışması bu bağlamda önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how teaching English vocabulary to fifth-grade Turkish students living in rural areas can be supported through the integration of Social Emotional Learning (SEL). A portion of the study group consisted of students affected by the Seasonal Agricultural Workers (METIP) program. In addition to its quasi-experimental structure, the research also adopts a case study design, as it focuses on an in-depth examination of a single bounded group—one intact fifth-grade classroom—which represents a unique educational context within the school. This case-based perspective allows for a holistic understanding of both linguistic and socioemotional development within real-life classroom conditions. A convergent parallel mixed-method approach and a single-group pretest–posttest quasi-experimental design was employed, and a total of 35 students participated in the study. Vocabulary instruction was supported by integrating SEL principles self-awareness, self-regulation, responsible decision-making, relationship skills, and social awareness into the English curriculum. Data were collected through an emotion-related pre–post vocabulary knowledge test, emotion-based scenario tasks, and field notes. Quantitative findings revealed a significant increase in students' vocabulary achievement, while qualitative findings indicated improvements in students' positive attitudes toward learning, collaboration skills, and emotional awareness. The study concluded that SEL not only enhances academic achievement but also supports the emotional and social development of disadvantaged student groups. Therefore, it is suggested that SEL be adopted as a holistic strategy in foreign language education, emphasizing the significance of this study in that context.