Algodoo destekli 5e modelinin ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersi akademik başarı ve tutumlarına etkisi ve görüşlerinin incelenmesi
The effect of Algodoo supported 5e model on secondary school students' academic success and attitudes in science course and examination of their opinions
  1. Tez No: 928743
  2. Yazar: GÖKNUR ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA CENGİZ, PROF. MUSTAFA KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Algodoo uygulaması ile desteklenen 5E öğrenme modeli etkinliklerinin ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri Dersine yönelik tutumları ve akademik başarıları üzerindeki etkisi ve ve Algodoo uygulamasına yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Siirt'te bulunan bir devlet ortaokulu 5. sınıfta öğrenim gören 48 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Deney grubu (n=28) ve kontrol grubu (n=20) olarak ikiye ayrılan öğrencilerle hem nicel hem de nitel veriler toplanarak açıklayıcı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, öğrencilerin akademik başarılarını ölçmek için“Akademik Başarı Testi”, Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarını belirlemek için ise“Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel boyutunda ise deney grubu öğrencilerinin Algodoo uygulamasına yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Nicel verilerin analizi için SPSS 27 programı kullanılmıştır. Nitel veriler üzerine ise içerik analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, Algodoo uygulaması ile desteklenen 5E modelinin akademik başarı üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamakla birlikte, Fen Bilimleri dersine yönelik tutumlarda istatistiksel olarak anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Ayrıca öğrenciler, Algodoo uygulamasının öğretici, yararlı, bilgilendirici ve eğlenceli olduğunu belirtmiş; soyut kavramları somutlaştırdığı, görselleştirdiği ve yaparak yaşayarak öğrenme süreçlerine katkı sağladığını ifade etmişlerdir. Bununla birlikte, dil problemi, kullanım zorluğu ve bağımlılık gibi olumsuz yönler de dile getirilmiştir. Sonuç olarak, Algodoo uygulamasının Fen Bilimleri öğretiminde öğrencilerin tutumlarını olumlu yönde etkilediği ve öğrenme süreçlerini desteklediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of 5E learning model activities supported by the Algodoo application on the attitudes and academic achievements of 5th-grade middle school students in Science courses. The research was conducted during the 2022-2023 academic year with the participation of 48 students studying at a public middle school in Siirt. The students were divided into an experimental group (n=28) and a control group (n=20), and both quantitative and qualitative data were collected using an explanatory mixed-methods research design. In the quantitative dimension of the study, the“Academic Achievement Test”was used to measure students' academic success, while the“Attitude Scale Towards Science Course”was used to determine their attitudes toward the Science course. In the qualitative dimension, a semi-structured interview form was applied to the experimental group students to determine their opinions on the Algodoo application. SPSS 27 software was used to analyze the quantitative data, and content analysis was performed on the qualitative data. The study results indicated that although the 5E model supported by the Algodoo application did not have a significant effect on academic achievement, it led to a statistically significant increase in attitudes toward the Science course. Additionally, students described the Algodoo application as instructive, useful, informative, and enjoyable, stating that it contributed to the concretization of abstract concepts, visualization, and learning by doing and experiencing. However, some negative aspects such as language barriers, difficulty in use, and potential addiction were also mentioned. In conclusion, it can be stated that the Algodoo application positively influences students' attitudes toward Science education and supports the learning process.