Sol meme kanseri hastalarının derin inspiryum fazında VMAT tekniği ile oluşturulan radyoterapi planlarının, helikal tomotherapy cihazında serbest solunum fazında oluşturulan planlarla dozimetrik olarak karşılaştırılması
Dosimetric comparison of left breast cancer patients with radiotherapy plans created using VMAT technique in deep inspirium phase and plans created in free respiratory phase using helical tomotherapy device
  1. Tez No: 687168
  2. Yazar: OKAN KURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM MERİÇ ŞENGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ EVREN OZAN GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyasyon Onkolojisi, Physics and Physics Engineering, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, sol meme kanserli hastalarının C tipi lineer hızlandırıcıda VMAT tekniğinde derin inspiryum fazında yapılan planlar ile serbest solunumda O tipi lineer hızlandırıcı olan Tomoterapi cihazında HT tekniği ile yapılan planların hedef hacim ve risk altındaki organların almış oldukları dozları karşılaştırılmayı amaçladık. Bu amaçla, 20 sol meme kanserli hastanın hem serbest solunumda çekilmiş hem de derin inspiryum fazında çekilmiş olan Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri kullanılarak iki ayrı teknikte bilgisayarlı tedavi planlaması yapıldı. Tüm planlarda 6 MV foton enerjisi kullanıldı ve 50,4Gy doz verildi (1,8Gy/28fr). Meme dokusu (PTV) hedef hacim olarak, kalp, LAD, ipsilateral akciğer, kontralateral akciğer ve kontralateral meme hacimleri ise risk altındaki organlar olarak konturlandı. Derin inspirium fazında çekilen BT üzerinde VMAT tekniğiyle planlama yapılırken, serbest solunumda çekilen BT üzerinde HT tekniği ile planlama yapılmıştır. Planlar daha sonra Konformalite Numarası (CN), Homojenite İndeks (HI), Maksimum doz (Dmax), Ortalama doz (Dort) ve risk altındaki organların almış oldukları dozlar bakımından karşılaştırıldı. Her iki teknikte de sol meme referans izodoz ile yeterince kapsanmıştır. Hedef hacimde en düşük Dmax ve Dort dozları ve en ideal CN ve HI değerlerine sahip planlama tekniği HT'dir. Kalp, sol akciğer, LAD, özofagus ve spinal kordda HT tekniğinde VMAT tekniğine göre daha düşük değerler tespit edilmiştir. Karşı meme ve sağ akciğer dozları ise VMAT tekniğinde anlamlı olarak düşük bulunmuştur. Derin inspiryum fazında tedaviye uygun olmayan sol meme kanseri hastalarının serbest solunum fazında HT tekniği ile tedavi edilmelerinin hedef kapsamasında ödün vermeden aynı kalp korumasını sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to dosimetric comparison of the left breast cancer patients with radiotherapy plans the doses taken by the organs at risk and the target volume of the plans created using VMAT technique in the deep inspirium phase and plans created in free respiratory phase using Helical Tomotherapy device. For this purpose, computerized treatment planning was performed in two different techniques using Computed Tomography (CT) images of 20 left breast cancer patients, which were taken both in free breathing and the deep inspiratory phase. 6 MV photon energy was used in all plans and a dose of 50.4Gy was given (1.8Gy / 28fr). Breast tissue (PTV) was contoured as target volüme and heart, LAD, ipsilateral lung, contralateral lung and contralateral breast volumes as at-risk organs. Planning was made with VMAT technique on CT taken in the deep inspirium phase, while planning was made with the HT technique on CT performed in free breathing. The plans were then compared in terms of Conformality Number (CN), Homogeneity Index (HI), Maximum dose (Dmax), Average dose (Dmean) and the doses received by the organs at risk. In both techniques, the left breast is sufficiently covered with the reference isodose. The planning technique with the lowest Dmax and Dmean doses and the most ideal CN and HI values in the target volume is HT. The heart, left lung, LAD, esophagus and spinal cord, lower values were found in HT technique compared to VMAT technique. The contralateral breast and lung doses were found to be significantly lower in the VMAT technique. It was concluded that treating left breast cancer patients who are not suitable for treatment in the deep inspiratory phase with HT technique in the free respiratory phase will provide the same heart protection without compromising the target coverage.