Kuruluştan günümüze ABD'de insan hakları anlayışı ve Obama ile Trump yönetimlerinin insan hakları söylemi
From its inception to nowadays the understanding of human rights in the united states of America & the discourse of human rights during the administrations of Obama and Trump
  1. Tez No: 687187
  2. Yazar: ZEYNEP BETÜL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF BAĞBAŞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
ABD Bağımsızlık Bildirisi (1776)'ne damgasını vuran“tüm insanların eşit yaratıldığını, Yaratanları tarafından kendilerine devredilemez hakların verildiğini ve bu hakların Yaşam, Özgürlük ve Mutluluğa Erişme haklarının bulunduğu gerçeklerinin apaçık ortada olduğunu kabul ediyoruz”ifadeleri ve ABD Anayasası (1787)'nın“biz insanlar”/ We the people kelimeleri ile başlaması ilkesel olarak ABD'nin insan hakları anlayışının temelini ve idealini oluşturur. Bu temel, ideal ve bu husustaki önemli başarılarına rağmen, ABD'nin insan hakları konusunda başarısızlıklara, çelişkilere ve çifte standartlara sahip olduğu da göz ardı edilmemelidir. ABD'de insan hakları düşüncesi, anlayışı ve yansımaları bir yönden“olması gereken”yönde ilerlerken (Bildiri'deki beyanlar gibi), diğer yönden de“haklardaki iyiyi gidişi yok sayan”(kökleşmiş kölelik kurumu gibi) bir anlayış içinde olabilmektedir. Kuruluşundan günümüze ABD'de var olan ve“sarkaç model”de işleyen bu karmaşık insan hakları ilişkisi, Obama ve Trump yönetimlerinde de açığa çıkmaktadır. Bu çalışma; tarihsel arka plandan hareketle, 21. yüzyıldaki Amerikan insan hakları anlayışını, düşüncesini ve yansımalarını Demokrat Başkan Obama ve Cumhuriyetçi Başkan Trump'ın iç ve dış politikaları ve uluslararası ilişkiler anlayışı üzerinden okumaya çalışır. Bu iki yönetimin insan haklarına yönelik tutumlarının etkisi, güncel gelişmelerin de gösterdiği üzere, halen günümüzde devam etmektedir. Çalışmanın tezi; ABD özelinde insan hakları düşünce, anlayış ve yansımaları“sarkaç model”de ilerlemektedir; sarkacın negatif yönü, haklardaki geri gidiş ve/ya statükonun devamını, pozitif yönü de ilerleme ve başarıları temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with the most salient expressions of the Declaration of the USA (1776), enunciating that“We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness”and the statement of the Constitution of the USA (1787) initiated with the phrase“We the People”form in principle the very foundation and ideal of the USA's understanding of human rights. Despite this foundation, ideal and important successes with respect to the issue under consideration, it may not be ignored that the USA has failures, contradictions and double standards in terms of human rights. On the one hand; the idea, understanding and reflection of human rights in the USA move in the path of what“ought to be”(as expressions in the Declaration); on the other hand, they proceed in the way“as if negates accomplishment in rights”(such as rooted slavery institution). This complicated relationship pertinent to human rights in the USA that has been present in the USA since its establishment and works on the“pendulum model”manifests itself during the administrations of Obama and Trump. Hence, initiating from its historical background, this thesis aims at reading and evaluating the 21st century American human rights notion, understanding and manifestations through the paradigms of the internal as well as foreign policies and international relations of Democrat President Obama and Republican President Trump. The effect of these two administrations' attitudes towards human rights—as the current developments vindicate—continues today. The thesis of this study is that the notion, understanding and manifestation of human rights in the USA—in specific—progresses in accordance with the“pendulum model”; as such, the negative oscillation of the pendulum represents going backward and/or continuation of status quo in the realm of human rights; the positive oscillation of it reflects progresses and achievements in the path of human rights.