A correlational study of Turkish pre-service efl teachers' level of professional readiness and the behavior of academic procrastination with regard to specific variables
Türk İngilizce öğretmen adaylarının mesleki hazırlık düzeyleri ve akademik erteleme davranışlarının özgül değişkenlere göre incelenmesi
  1. Tez No: 687269
  2. Yazar: SEDA KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, Türk İngilizce öğretmen adaylarının akademik erteleme davranışlarını ve mesleki hazırbulunuşluk düzeylerini özgül değişkenleri göz önünde bulundurarak incelemektedir. Araştırmaya 2019-2020 eğitim-öğretim yılı içerisinde Türkiye'deki farklı üniversitelerde 'İngilizce Öğretmenliği' bölümlerinde öğrenim gören 150 İngilizce öğretmen adayı katılım sağlamıştır. İngilizce öğretmen adaylarının akademik erteleme ve mesleki hazırbulunuşluk düzeylerinin belirlenen değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için nicel verilere dayalı ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sonucunda İngilizce öğretmen adaylarının akademik erteleme ve mesleki hazırbulunuşluk düzeylerinin orta düzeyde olduğu tespit edilmiş olup; bazı değişkenlerde anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, İngilizce öğretmen adaylarının akademik erteleme davranışlarının arkasındaki nedenleri fark etmelerinin gereğinin yanı sıra; bu adayların öğretmenlik mesleğini icra etmeyi, motivasyonlarının içsel denetim odağı haline getirmelerinin mesleki olarak hazır olmaları açısından gereğini de vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the behavior of academic procrastination and professional readiness levels of Turkish pre-service EFL teachers with respect to the determined specific variables. 150 English teacher candidates, who were studying in the departments of 'English Language Teaching' within the academic year of 2019-2020, in different universities in Turkey, participated in the study. In order to find out whether BAP and PR levels of the English teacher candidates significantly differed according to the variables, correlational survey model based on quantitative data was used. The results of the study revealed that the BAP and PR levels of the English teacher candidates were at a moderate level and that some of the variables showed significant differences. This study emphasizes the need for pre-service EFL teachers to recognize the reasons behind their academic procrastination behavior as well as the need for the English teacher candidates to have the profession of teaching as an internal locus of control of their motivation to become professionally ready.