The relationship between digital literacy and TPACK levels of pre-service English teachers
İngilizce öğretmen adaylarının dijital okuryazarlık ve TPAB düzeyleri arasındaki ilişki
  1. Tez No: 808992
  2. Yazar: İPEK PEHLEVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eğitimde dijitalleşme, 21. yüzyılda büyük bir önem kazanmıştır. Geleneksel yöntemleri ve teknoloji destekli öğrenme ortamlarına geçişi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilmek için öğretmenlerin ve öğrenenlerin dijital becerileri ve teknolojik bilgisi artık bir gereklilik haline gelmiştir. Ayrıca, teknolojiyi etkili bir şekilde derslere entegre etmek, pedagoji ve alan bilgisiyle birleştirerek teknoloji destekli anlamlı öğrenme deneyimleri geliştirmek önemli bir konudur. Bu karma yöntemli çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğrenim gören İngilizce öğretmeni adayları arasında dijital okuryazarlık ile Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya gönüllü olarak katılan toplam 118 katılımcı, İngiliz Dili Eğitimi bölümünde 3. ve 4. sınıf öğrencileridir. Nicel verilerin toplanması için Hamutoğlu vd. (2017) tarafından Türkçeye uyarlanan Dijital Okuryazarlık Ölçeği (Ng, 2012) ve Kabakçı Yurdakul vd. (2012) tarafından geliştirilen TPACK-Deep Ölçeği kullanılmıştır. Nitel aşama, katılımcıların bir alt kümesiyle odak grup görüşmelerini içermekte olup, dijital yeterlik ve TPAB konusundaki algıları ve deneyimleri hakkında daha derin bilgiler edinmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları, Türk İngilizce öğretmen adaylarının genel olarak yüksek düzeyde TPAB ve Dijital Okuryazarlık düzeyine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ancak, Uzmanlaşma faktöründe orta düzeyde yetkinlik sergilemişlerdir. Kadın katılımcıların Etik faktöründe erkek katılımcılara göre daha yüksek ortalama puanlara sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, eğitim teknolojisi eğitimine katılan ve katılmayan katılımcılar arasında Dijital Okuryazarlık, TPAB, Uygulama ve Uzmanlaşma faktörleri açısından anlamlı bir fark bulunmuştur. Pearson korelasyon katsayısı analizi, Dijital Okuryazarlık ile TPAB arasında istatistiksel olarak anlamlı bir pozitif ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, regresyon analizi sonuçları, dijital okuryazarlığın TPAB'in bir yordayıcısı olduğunu ortaya koymuştur. Nitel analiz, İngilizce öğretmen adaylarının dijital yeterlik ve TPAB algılarına ışık tutmuştur.
Özet (Çeviri)
Digitalization in education has gained much importance in the 21st century. Digital skills and technological knowledge of both teachers and learners have become a necessity to be able to transfer traditional methods and techniques to technology-enhanced learning environments smoothly. Moreover, integrating technology effectively into lessons combined with pedagogical and content knowledge is a significant issue to develop meaningful learning experiences with technology. This mixed methods study is conducted to examine the relationship between digital literacy and Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels among pre-service English teachers in a state university in Turkey. A total of 118 participants, who were junior and senior EFL students, participated voluntarily in the study. Digital Literacy Scale (Ng, 2012), which was adapted to Turkish by Hamutoğlu et al. (2017) and TPACK-Deep Scale, which was developed by Kabakçı Yurdakul et al. (2012), were used to collect the quantitative data. The qualitative phase included focus group interviews with a subset of participants to gain deeper insights into their perceptions and experiences related to digital competence and TPACK. The findings of the study revealed that the Turkish pre- service English teachers had a high level of TPACK and Digital Literacy in general, except for Proficiency factor in which they had a medium level of competence. It was also found out that female participants had higher mean scores than male participants in Ethics factor. There was also a significant difference in the scores of participants who attended an educational technology training and those who did not attend any in terms of Digital Literacy, TPACK, Exertion, and Proficiency factors. Pearson correlation coefficient analysis showed that there was a statistically significant positive relationship between Digital Literacy and TPACK. In addition, regression analysis results showed that digital literacy is a predictor of TPACK. Qualitative analysis shed light on digital competence and TPACK perceptions of pre- service EFL teachers.