Duyusal markalamanın marka sadakati üzerindeki etkisi: Coca-Cola örneği
The effect of sensory branding on brand loyalty: The Coca-Cola example
- Tez No: 687274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Küreselleşen dünyada, piyasa koşulları işletmeler açısından her geçen gün daha da rekabetçi bir hale gelmektedir. Bu rekabet, işletmelerin finansal gücü eline alabilmesi için farklılaşması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu noktada duyusal markalama devreye girmiş, beş duyuyu da aynı anda kullanarak tüketicileri tatmin edecek bir deneyim ve onların zihninde kalacak bir süreç yaratma yarışına girilmiştir. Bu araştırmada, birçok uluslararası araştırma sonucu beş duyuyu birlikte başarıyla kullanan Coca-Cola markası detayında, duyusal markalamanın marka sadakati üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmayı sağlıklı hale getirebilmek için örnekleme öncül sorular sorulmuştur. Bu sorular neticesinde 455 tüketiciye anket çalışması uygulanmıştır. Anket sonuçlarından elde edilen verilere göre duyusal markalamanın marka sadakati üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a globalizing World, market conditions are becoming more and more competitive for companies. This competition has revealed the necessity of differentiation of businesses in order to gain financial power. At this point, sensory branding came into play, and a race has begun to create an experience that would satisfy consumers and a process that would remain in their minds by using all five senses at the same time. In this study, the effect of sensory branding on brand loyalty was researched in the detail of the Coca-Cola brand, which successfully uses five senses as a result of many international studies. In order to make the research smooth, preliminary questions were asked to the sampling. As a result of these questions, a questionnaire was conducted with 455 consumers. According to the data obtained from questionnaire results, it was found that sensory branding has a positive effect on brand loyalty.