Acil serviste ayak ve ayak bileği yaralanmalarında shetty testin klinik kararda önemi
The importance of shetty test in clinical decision in emergency department foot and ankle injury
- Tez No: 687292
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Ayak bileği yaralanmaları acil servislerde ve birinci basamak kliniklerde tedavi edilen en yaygın yaralanmalar arasındadır. Bu şikayetle gelen hastalarda kırıkları ekarte etmek için ve gereksiz radyolojik inceleme gerekliliklerini ortadan kaldırmak amaçlı testler geliştirilmiştir. Çalışmamızda, radyolojik inceleme ihtiyacını ortadan kaldırabilmek için geliştirilen basit bir klinik test olan Shetty testi, altın standart tarama testi olarak kabul edilen Ottawa ayak bileği kuralları ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 14.03.2019-01.03.2021 tarihleri arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis'ine ayak ve ayak bileği travması ile başvuran 216 hasta üzerinde prospektif olarak gerçekleştirildi. Hekimler tarafından anamnezi alınıp fizik muayenesi gerçekleştirildi, hekim tarafından xray kararı alınan hastalara Ottawa ayak bileği kriterleri ve Shetty test uygulandı. Hastaların yaş, cinsiyet, travma türü, Ottawa ayak bileği kuralları ve Shetty test sonuçları ile tedavi sonlanımları hasta takip formuna yazıldı.Hastaların ayak bileği ve ayak radyografileri alınarak, kırık bulunup bulunmadığı hasta takip formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 9 ile 72 yaş arasındaki 216 hastanın 96'sının kadın ve 120'sinin erkek olduğu görüldü. Yaşları ortalaması 34.16 ± 15.46 olan bu hastaların Acil Servis'e en çok burkulma nedeniyle başvurduğu saptandı. Hastaların 55'inde kırık saptandı. Hastaların %15,7'sinin OAK kriterlerini karşılamadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: Ankle injuries are among the most commonly managed injuries in emergency departments and primary care clinics. Tests have been developed to rule out fractures in patients with ankle trauma and to eliminate unnecessary radiological examinations. The aim of our study was to compare the Shetty test, a simple clinical test developed to minimize the need for radiographic examination, to the Ottawa ankle rules, which are considered the gold standard. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively on 216 patients who applied to Antalya Education and Research Hospital Emergency Service with foot and ankle trauma between 14.03.2019 and 01.03.2021 Following a physical examination, the Ottawa ankle rules and the Shetty test were applied. The patient follow-up form included information such as the age, gender, trauma type, Ottawa ankle rules and Shetty test results, and treatment outcomes. Ankle and foot radiographs of all patients were taken and the presence of fractures was recorded on the patient follow-up form. Results: The study included 216 patients with 96 femailes and 120 males. It was determined that these patients, whose mean age 34.16 ± 15.46, applied to the Emergency Department primarily for sprains. On direct X-ray, 55 patients had fractures. It was observed that 25.7% of the patients did not meet the criteria for OAK.