Acil servise yüksekten düşme ile başvuran hastalarda ayak ve ayak bileği travmalarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of foot and ankle traumas in patients presenting to the emergency department with fall from height
- Tez No: 750445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REŞİT ÖNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yüksekten düşme, kompleks ayak ve ayak bileği yaralanmalarının, trafik kazalarından sonra en sık karşılaşılan nedenidir. Bu çalışmada, yüksekten düşme ile başvuran hastalarda ayak ve ayak bileği yaralanmalarının oranı ve bu yaralanmalar ile ilişkili faktörler incelendi. Kompleks ayak ve ayak bileği kırıklarında yer alan en yaygın yaralanma mekanizması, nedenlerin %49'unu oluşturan trafik kazaları olup ve bunu yüksekten düşmeler ve iş kazaları izlemektedir Yöntem: Çalışmaya, Van YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Acil kliniğine yüksekten düşme nedeniyle başvuran toplam 453 hasta dâhil edildi. Hastaların düştüğü yer, düşme şekli, düşme yüksekliği, Glaskow Koma Skalası puanı, acilde bulunma süresi ve aldığı tedaviye ilişkin veriler toplandı. Toplanan verilerin ayak ve ayak bileği yaralanmaları ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan 453 hastadan 313'ü (%69.1) erkek ve 140'ı (%30.9) kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 32.94±18.95, ortanca yaşı 29'du (3-91). Hastaların %60'ı 3 metreden daha düşük yükseklikten düşmüştü. 5 metreden daha düşük yükseklikten düşenlerin oranı ise %33.8 idi. Yüksekten düşme nedeni ile başvuran hastaların %60.3'ünde alt ekstremite yaralanması tespit edildi. Üst ekstremite yaralanması saptananların oranı %18.5 iken baş-spinal bölgede yaralanma saptananların oranı %14.3, pelviste yaralanma saptananların oranı ise %12.4 idi. Hastalarda en sık saptanan alt ekstremite yaralanmaları ayak bileği yaralanmaları idi (%27.4). Hastaların acil serviste ortalama kalış süresi 50 dakika olarak saptandı. Baş-spinal yaralanması bulunan kişilerde acil serviste kalış süresi 50 dakika iken bu süre pelvis yaralanması bulunanlarda 85 dakika, toraks yaralanması bulunanlarda 130 dakika ve batın yaralanması bulunanlarda 150 dakikaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Falls from height are the most common cause of complex foot and ankle injuries following traffic accidents. In this study, the rate of foot and ankle injuries and the factors associated with these injuries were investigated in patients who presented to the emergency department with falls from height. Method: A total of 453 patients who applied to the Emergency department of Van YYU Dursun Odabaş Medical Center due to falling from height were included in the study. Data on the place where the patients fell, the way they fell and the height of the fall, the length of stay in the emergency department, the Glasgow Coma Scale score and the treatment they received were collected. The relationship between the collected data and foot and ankle injuries was examined. Results: Of 453 patients included in the study, 313 (69.1%) were male and 140 (30.9%) were female. The mean age was 32.94±18.95, and the median age was 29 (3-91). It was found that 60% of the patients fell from less than 3 meters. The rate of falling from a height of less than 5 meters was 33.8%. Lower extremity injuries were detected in 60.3% of the patients. While the rate of those with upper extremity injuries was 18.5%, the rate of those with head-spinal injuries was 14.3%, and the rate of those with injuries in the pelvis was 12.4%. The most common lower extremity injuries in the patients were ankle injuries (27.4%). In addition, the mean duration of hospitalization in the emergency room was 50 minutes. While the mean length stay in the emergency department was 50 minutes for people with head-spinal injuries, it was 85 minutes for those with pelvis injuries, 130 minutes for those with thoracic injuries, and 150 minutes for those with abdominal injuries.