Akciğer kanseri tanısı olan hastaların demografik özelliklerinin sağkalıma etkisi
Evaluation of the effect of demographic features on survival of patients with LUNG cancer diagnosis
- Tez No: 757066
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bölgemizde sık görülen akciğer kanserine yönelik çok sayıda demografik özelliğin ve bununla birlikte bazı klinik, epidemiyolojik faktörlerin sağkalıma etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntemler: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Kliniğine Ocak 2015-Aralık 2021 tarihleri arasında tanı ve tedavi için başvuran akciğer kanseri hastaları çalışmaya alındı. Hastalarda tanı anındaki yaş, tanı aldığı tarih, cinsiyet, kırsalda ya da şehirde ikamet özellikleri, yaşam süreleri, başvuru şikayeti, sigara kullanım öyküsü, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performans skoru, tanı anındaki evre, histopatolojik alt türü, operasyon öyküsü, kemoradyoterapi ve kemoterapi tedavisinin varlığı ile genel sağkalım arasındaki ilişki değerlendirildi. Bu çalışmada hastalara ait bilgiler hastanemiz elektronik dosya sisteminden ve arşiv dosyalarından retrospektif olarak elde edildi. Bulgular: Tanı ve tedavi amacıyla başvuran 646 akciğer kanseri hastası incelendi. Hastaların yaşı 22 ile 89 arasında değişmekteydi. Yaş ortalaması 62,7±10,3 olup, %85,4'ü erkek, %14,6'sı kadındı. Erkek/Kadın oranı 5/1 idi. Hastaların en sık başvuru şikâyetleri öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısıydı. Hastaların %23,7'sinin sigara içim öyküsü yok iken %76,3'ünün sigara içme öyküsü mevcuttu. En sık görülen histopatolojik tipler ise yassı epitel hücreli karsinom (%44,1), adenokarsinom (%33,6), küçük hücreli karsinom (%19,7) ve herhangi bir sınıfa girmeyen küçük hücreli dışı (%2,6) akciğer kanseriydi. Tanı esnasındaki evreleri sıklık sırasına göre; küçük hücre dışı akciğer kanserinde evre 4 (%57,9), evre 3 (%27,5), evre 2 (%11) ve evre 1 (%3,6) iken, küçük hücreli akciğer kanserinde yaygın evre %69,3 sınırlı evre %30,7'idi. Tüm hastalarda median genel sağkalım süresi (mGSK) 9,5 (8,5-10,5) ay olarak bulundu. KHDAK'li hastalarda mGSK süresi 12,8 (11,3-13,4) ay, KHAK'li hastalarda mGSK süresi 9,3 (8,1-10,4) ay olarak bulundu. ECOG ve evre yüksekliğinin sağkalımı olumsuz etkilediği görüldü. Cinsiyete göre mGSK, kadınlarda 12 ay bulunurken, erkeklerde 9 ay bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the effects of many demographic, clinical and epidemiological factors on survival in lung cancer, which is common in our region. Methods: Patients with lung cancer who were referred to Atatürk University Medical School Medical Oncology Clinic between January 2015 and 2021 December for diagnosis and therapy were included into the study. Age at diagnosis, the date of diagnosis, gender, place of residence, survival data, patient's complaint, smoking, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performance score, stage at diagnosis, histopathological subtype, history of operation, type of chemoradiotherapy, presence of chemotherapy treatment, and overall survival were evaluated. Results: 646 lung cancer patients who applied for diagnosis and treatment were included. The age of the patients ranged from 22 to 89 years. The average age of the patients is 62,7±10,3. %85,4 of the patients are male and %14,6 are female. Male/Female ratio was 5/1. The common complaints of the patients were cough, shortness of breath, and chest pain. While %23,7 of the patients had no smoking history, %76,4 had a smoking history. The most common histopathological types were squamous cell carcinoma (44,1%), adenocarcinoma (33,6%), small cell carcinoma (19,7%), and non-small cell lung cancer that did not fall into any class (%2,6). Stage of patients were; in non small cell lung cancer, stage 4 (%57,9), stage 3 (%27,5), stage 2 (%11), stage (%3,6). Stage of patients were small cell lung cancer the advanced stage were %69,3, the limited stage were %30,7. The median overall survival was 9,5 (8,5-10,5) months in all patients. The duration of mESC was found to be 12.8 (11.3-13.4) months in patients with NSCLC, and 9.3 (8.1-10.4) months in patients with SCLC. It was observed that ECOG and stage elevation negatively affected survival. According to gender, median overall survival was found 12 months in women and 9 months in men.