Medikal turizmde destinasyon rekabetçiliğinin belirlenmesi: Alanya örneği
Determining destination competitiveness in medical tourism: The case of Alanya
- Tez No: 687300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU GÜNEREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışma Alanya'nın hali hazırdaki medikal turizm faaliyetlerinin bir tanımlamasını yapmak, bu alandaki güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve daha rekabetçi bir yapıya kavuşmasını sağlayacak olan stratejilere yol göstermek üzerine şekillenmiştir. Bu amaçları gerçekleştirmek üzere öncelikle medikal turizm ile ilgili alan yazını incelenmiş; ardından Türkiye genelinde medikal turizmde önemli faaliyetleri olan sektör temsilcilerinin görüşleri alınmış; böylece bir rekabetçilik faktörleri havuzu oluşturulmuştur. Bu aşamada Kapsam Geçerlik Analizinden yararlanılarak, çalışmanın bir sonraki aşaması olan Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi için hiyerarşik yapının oluşturulması sağlanmıştır. AHS aşamasında bu kez Alanya destinasyonunda medikal turizme hizmet veren yöneticilerle görüşmeler yapılarak, Alanya için önemli görülen medikal turizm rekabetçilik faktörleri tespit edilmiş ve bu faktörler açısından Alanya'nın rakipler karşısındaki başarımı sorgulanmıştır. Elde edilen önem ve başarım ağırlıkları Önem-Başarım Analizi ile yorumlanarak, çalışmanın temel yöntemi olan Kalite Fonksiyon Yayılımı için gerekli verilerin elde edilmesi mümkün olmuştur. Bu yöntemin daha önceki çalışmalarda gösterdiği işlevsellik, bu çalışmada da kendini hissettirmiş ve KFY çalışmalarının önemli bir unsuru olan Kalite Evi, tam da bu çalışmanın ortaya koymak istediği hususları derleyen bir yapı sergilemiştir. Tüm bu yöntemleri entegre etmesi ve sektör yöneticileriyle uzun süren görüşmeler sonucunda, bu çalışma Alanya'nın yalnızca rekabetçi durumunu ortaya koymakla kalmamış; aynı zamanda bir medikal turizm destinasyonu olarak rekabetçiliğini güçlendirmede ihtiyaç duyduğu bir takım önerilerin geliştirilmesini de sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been shaped to define the current medical tourism activities in Alanya, to identify the strengths and weaknesses in this area, and to guide the strategies that will enable Alanya to gain a more competitive structure. In order to achieve these goals, first of all, the literature on medical tourism was examined; and a pool of competitiveness factors was created by reviewing these factors with medical tourism representatives who have important activities in throughout Turkey. At this stage, by using the Content Validity Analysis, the hierarchical structure was created for the Analytical Hierarchy Process method, which is the next stage of the study. During the AHP phase, interviews were conducted with the managers serving in medical tourism in Alanya, and the competitiveness factors of medical tourism were determined, which are considered important for Alanya; and Alanya's performance against competitors was questioned in terms of these factors. By interpreting the obtained importance and performance weights with the Importance-Performance Analysis, it was possible to obtain the necessary data for the Quality Function Deployment, which is the basic method of the study. The functionality of this method in previous studies was also felt in this study, and House of Quality, which is an important element of QFD studies, exhibited a structure that compiles exactly the issues that this study wants to reveal. As a result of integrating all these methods and long discussions with sector managers, this study not only revealed the competitive situation of Alanya; it also provided the development of strategies needed to strengthen competitiveness of Alanya as a medical tourism destination.