Pediatri ünitelerinde aile merkezli bakım ile ebeveynlere sağlanan destek düzeyi arasındaki ilişki
Relationship between family-centered care in paediatric units and the level of support provided to parents
- Tez No: 660947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, pediatri ünitelerinde yatan çocuklara verilen aile merkezli bakım ile ebeveynlere sağlanan destek düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da bulunan bir özel hastanenin pediatri ünitelerine müracaat eden, üç gün ve üzeri yatış yapmış tüm çocukların ebeveynleri, örneklemini ise pediatri ünitelerine müracaat eden çocukların araştırmaya katılmaya gönüllü 155 ebeveyni oluşturdu. Veriler Kasım 2019-Mayıs 2020 tarihleri arasında ebeveynlerin tanıtıcı özelliklerini belirlemek için“Tanıtıcı Bilgiler Formu”,“Aile Merkezli Bakım Ölçeği”ve“Hemşire Ebeveyn Destek Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırma kapsamında“Aile Merkezli Bakım Ölçeği”“eşleşme yüzdesi”puan ortalaması 70,138±38,949,“Hemşire Ebeveyn Destek Ölçeği”toplam puan ortalaması 84,871±15,208 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the relationship between family-centered care given to children in pediatric units and the level of support provided to parents. The universe of the study consisted of parents of all children who applied to pediatric units of a private hospital in Istanbul and who were admitted for three days and above, and a sample of 155 parents who volunteered to participate in the study of children who applied to pediatric units. Data may November 2019-May 2020 parents were collected using the“introductory Data Sheet”, the“family-centric care scale”and the“nurse Parent Support scale”to determine the identifying characteristics. The“ Family-Centered Care scale ”“ match percentage ”average score was 70,138±38,949 and the“ nurse Parent Support Scale ”total score was 84,871±15,208.